RIMAVSKÁ BAŇA: V bývalej fare by malo vzniknúť návštevnícke centrum. Projekt vyzerá nádejne

Fara Rimavská Baňa, v ktorej má vzniknúť návštevnícke centrum Gotickej cesty

RIMAVSKÁ BAŇA – Rekonštrukcia a prestavba budovy bývalej fary z roku 1925 na turistické návštevnícke centrum je jedným z aktuálnym rozvojových plánov obce Rimavská Baňa. Zámer prezentovala samospráva a Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) na brífingu v stredu 17. júla 2024.

Primátor Fiľakova a poslanec BBSK Attila Agócs v svojom príhovore pripomenul, že kraj cez svoje dotačné schémy v tomto prípade podporil hneď dva projekty. „Jednak je to projektová dokumentácia na evanjelickú faru, kde by malo vzniknúť návštevníckej centrum. A potom je to exteriérové kino, ktoré bude putovať po celom regióne,“ konkretizoval Agócs, ktorý má k histórii veľmi blízko, keďže v minulosti bol kastelánom Hradného múzea vo Fiľakove.

Návštevnícke centrum Rimavská Baňa - prezentácia zámeru

Zároveň vyzdvihol aktívne vedenie obce Rimavská Baňa a všetkých aktívnych ľudí v regióne, napríklad zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV). „Musím povedať, že ich snaha dobojovať tento boj až do úspešného konca je pre nás veľmi vzácna. Berú si na svoje plecia oveľa viac, než by mali robiť pre danú lokalitu,“ vyzdvihol fiľakovský primátor.

Starostka Rimavskej Bane Elena Polóniová uviedla, že evanjelická fara je miestom, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou miestnej histórie a identity. „Vždy bola miestom stretnutí, vzdelávania a kultúrneho obohatenia, avšak časom sa jej stav zhoršil a stratila na svojom pôvodnom lesku a funkčnosti. Jej historická hodnota a duchovný význam však zostávajú neoceniteľné,“ zdôraznila Polóniová.

Dodala, že v dedine sú odhodlaní prinavrátiť budove bývalú slávu a ešte viac ju obohatiť. „Aby mohla pokračovať v napĺňaní svojej úlohy ako centra pre súčasné i budúce generácie, pre obyvateľov našej obce a hlavne návštevníkov,“ doplnila starostka s tým, že prinesenie nového života do tohto historického priestoru prispeje k turistickej atraktívnosti regiónu.

Exteriérové kino, ktoré bude "putovať" po regióne Gemer
Exteriérové kino, ktoré bude „putovať“ po regióne Gemer

Ako doplnila pre Sobotnik.sk projekt obnovy vyzerá nádejne a obec ešte nikdy nebola takto blízko k rekonštrukcii spomínaného objektu. Po vypracovaní projektovej dokumentácie sa samospráva teraz bude uchádzať o dotáciu na samotnú obnovu v rámci grantovej výzvy.

Pri rekonštrukcii bude budúce návštevnícke centrum rozdelené na tri hlavné prevádzkové celky – expozíciu, spoločenskú miestnosť a workshop s kancelárskym zázemím. „Nové návštevnícke centrum bude miestom, kde budeme prezentovať krásy a význam gotickým fresiek, ktoré sú vzácnym dedičstvom nášho regiónu,“ avizovala Polóniová.

Návštevnícke centrum Rimavská Baňa - vizualizácia priestorov
Návštevnícke centrum Rimavská Baňa – vizualizácia priestorov

Výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Gemer Jaroslav Hric pripomenul, že Rimavská Baňa je síce jedným z najmenších členov ich organizácie, ale zato veľmi aktívnym. „Spoločne nerozvíjame len tému Gotickej cesty, ale máme tu aj krásny náučný chodník, viažuci sa k téme Slovenského národného povstania,“ povedal Hric.

Ako dodal, Gotická cesta nie je len o samotných gotických kostoloch, ale návštevníci potrebujú aj zázemie, aby nezostali sklamaní. Na margo exteriérového kina uviedol, že to nie je úplne komerčná aktivita, ale prostredníctvom neho chcú do regiónu prinášať tematické filmy v zaujímavom prostredí.

Kostol v Rimavskej Bani je súčasťou Rimavského okruhu Gotickej cesty. V jeho blízkom okolí sa nachádzajú ďalšie tri gotické chrámy so vzácnou interiérovou freskovou výzdobou – Kraskovo, Kyjatice a Rimavské Brezovo. Rimavskobanský kostol však aktuálne nie je sprístupnený, keďže prebieha jeho rekonštrukcia.

Gotická cesta je významná kultúrno-historická tematická trasa, ktorá prechádza regiónmi Gemer-Malohont a Spiš. Táto cesta spája a prezentuje jedinečné gotické pamiatky, najmä kostoly, ktoré sú vďaka unikátnej freskovej výzdobe významným kultúrnym dedičstvom. Ich význam potvrdzuje aj fakt, že v roku 2022 získalo 12 kostolov Značku Európske Dedičstvo.

„Získanie tejto značky nepochybne prispelo k vyššej rozpoznateľnosti regiónu, k zvýšenému záujmu o návštevu týchto lokalít, čo je prirodzene stimulom pre zlepšovania infraštruktúry a ponuky služieb na tejto trase,“ zakončila Daniela Volenská z Rozvojovej agentúry BBSK.

Pridaj komentár