RIMAVSKÁ SOBOTA: Budú mestskí policajti slúžiť len do 16:00?

RIMAVSKÁ SOBOTA – Znižujúci sa počet príslušníkov Mestskej polície (MsP) Rimavská Sobota môže v blízkej budúcnosti vyústiť do skrátenia ich pracovnej doby. Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) v Rimavskej Sobote o tom informoval primátor Jozef Šimko.

Tému otvoril poslanec a predseda komisie ochrany verejného poriadku pri MsZ Viliam Vaš, ktorý dlhodobo poukazuje na nízky personálny stav MsP. Tentoraz upozornil na skutočnosť, že v poslednom období odišlo, prípadne odchádza z polície viacero príslušníkov, čo sa môže negatívne prejaviť napríklad pri kontrolovaní parkujúcich áut skenermi.

Bude treba budúci rok, alebo už teraz rozmýšľať, ako ďalej od januára, pretože počty policajtov sa znížili a budú sa znižovať odchodmi ľudí do dôchodku,“ avizoval Vaš s tým, že budúci rok bude v tomto smere kritický.

Primátor na to reagoval, že zvýšenie počtu mestských policajtov asi nebude možné, pretože mesto na to nemá peniaze. Dodal, že situáciu vyriešia tak, ako sa to stalo v neďalekom maďarskom meste Ózd. „Mestská polícia bude slúžiť do 16:00. Budú kamerové systémy, telesne postihnutí a tí budú signalizovať akýkoľvek priestupok, alebo narušenie verejného poriadku štátnej polícii,“ konkretizoval primátor.

Súvisiacim problémom je však „podstav“ štátnej polície v okrese, o ktorom na jednom z nedávnych zasadnutí komisie informoval riaditeľ Obvodného oddelenia Policajného zboru (OO PZ) Rimavská Sobota Peter Pláštik. Počty štátnych policajtov priamo v meste sú poddimenzované a do plného stavu chýba niekoľko desiatok policajtov.

Na rimavskosobotskej MsP je zároveň pult centrálnej ochrany patriaci súkromnej bezpečnostnej službe, na ktorý sú napojené aj viaceré mestské objekty. Nie je jasné, kto by zabezpečoval výjazdy k poplachom, ak by MsP nemala službu 24 hodín, ako je to teraz.

Pokles z 13 až na osem

Z MsP odišiel vlani jeden príslušník, ktorý šiel pracovať na mestský úrad. Do výsluhového dôchodku odišiel teraz v máji ďalší policajt a koncom roka by ho mal nasledovať ešte jeden. V tom období odíde aj terajší náčelník MsP Peter Berecz, ktorý už podal výpoveď a plynie mu päťmesačná výpovedná lehota. Hovorí sa o odchode ešte aj ďalšieho policajta.

To znamená, že z vlaňajších 13 príslušníkov MsP sa ich počet znížil na súčasných 11. Keď odídu zvyšní traja (vrátane náčelníka), na polícii by od začiatku budúceho roka zostalo pracovať osem jej členov.

Otázne je, kto nahradí odchádzajúceho náčelníka, ktorý viedol MsP vyše 20 rokov. Na jeho miesto by mohol nastúpiť niekto z terajších policajtov, ale podľa informácií, ktoré má Sobotnik.sk potvrdené z viacerých zdrojov, táto funkcia bola ponúknutá inému bývalému príslušníkovi MsP, ktorý už roky pracuje na mestskom úrade.

Najviac zamestnancov mala rimavskosobotská polícia v roku 1998 a 1999, keď ich bolo približne 20. Neskôr sa ich počet postupne znižoval. V roku 2005 došlo k radikálnemu rezu, keď bola prepustená väčšina mestských policajtov a odišiel aj vtedajší náčelník Ján Uhliar. Na MsP zostalo pracovať len sedem ľudí.

Vtedajší primátor Štefan Cifruš argumentoval, že policajtov nahradí kamerový systém, ktorý zhruba v tom čase začali v meste inštalovať. Prvé roky však pozostával iba z dvoch kamier, ktoré snímali Hlavné námestie a priľahlé ulice.

Neskôr, v rokoch 2006 až 2010 došlo k prehodnoteniu pôvodného rozhodnutia a počet policajtov sa postupne opäť zvyšoval na asi 15.

Foto: ilustračné, Sobotnik.sk

Pridaj komentár