TORNAĽA: Rodina ostala na ulici, synovia prespávali na hrobe otca

Vchod na cintorín v Tornali

TORNAĽA. Vdova a jej dvaja synovia ostali bez strechy nad hlavou, prespávali aj na hrobe ich mŕtveho otca. Smutný prípad spomenula primátorka Tornale Erika Győrfiová na dvanástom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Komisii sociálnych vecí vyčítala, že rodine odmietla poskytnúť jednorazový príspevok. Primátorka i zamestnanci úradu rodine napokon prispeli z vlastného vrecka.

„Matka pracovala v zahraničí, synovia, majú do 40 rokov, podľa mojich informácií nikdy nepracovali. Narastali im dlhy a boli deložovaní. Veľmi ťažká situácia. Ja som veľmi sociálne cítiaci človek a nepotrebujem mať k tomu školu,“ povedala primátorka na zasadnutí s tým, že vždy posudzuje takéto prípady individuálne.

„Rozlišujem medzi tým, keď niekto celý život nepracuje, lebo sa mu nechce a medzi tým, ak niekto možno zo zdravotného dôvodu, alebo sú tam iné, na pohľad viditeľné dôvody, pre ktoré ich neprijmú do žiadneho zamestnania,“ ozrejmila Győrfiová svoj pohľad.

Po tom, ako boli deložovaní, sa k primátorke dostávali informácie o ich situácii a žiadosti o to, aby mesto zakročilo.

„Spávali aj na hrobe svojho otca, čo ma veľmi dojalo. Ja sama som im z vlastných peňazí prispela, aby som im pomohla preklenúť toto obdobie. Chcem sa poďakovať aj zamestnancom mestského úradu, ktorí sa tiež z vlastného skladali, aby im pomohli,“ informovala Győrfiová s tým, že mesto nemá voľný byt, ktorý by im mohlo poskytnúť a aj keby malo, nebolo by to možné pre podlžnosti rodiny.

Ako ďalej pokračovala, mestský úrad podnikol kroky, aby za pomoci terénnej sociálnej pracovníčky rodine pomohli aspoň tým, že sa pomôže synom zaevidovať na úrade práce, aby sa im ďalej nekopili dlhy na poistení.

„Poslednou možnosťou v kompetencii mesta bolo poskytnutie jednorazového príspevku 66 eur na jednu osobu pre oboch synov, keďže matka má vdovský dôchodok. No naša sociálna komisia, so sociálnym cítením asi, im príspevok neschválila… Ja som sa hanbila… Sociálne cítiť neznamená mať na to školu, ale naozaj sociálne cítiť,“ vyčítala primátorka.

Podľa nej je rodina v  zložitej sociálnej pasci, za ktorú si nemôže iba sama. „Naša zamestnankyňa s mužmi išla na pohovor na dve voľné pracovné miesta, ktoré im boli ponúknuté. No keď ich uvideli, v momente povedali, že nemajú miesto… My sme mesto, veľa toho nemôžeme urobiť, ale tá ľudskosť v nás musí byť,“ pokračovala Győrfiová a vytkla, že jedno zasadnutie komisie, akým bolo aj dotknuté zasadnutie sociálnej komisie, stojí mesto 189 eur. „A my sme tým chudákom neschválili ani tých 66,“ dodala.

Reformovaný gotický kostol pri cintoríne v Tornali

Primátorka vysvetlila, že túto tému chcela rozobrať verejne kvôli tomu, že denne dostáva viacero telefonátov o osobných návštev od obyvateľov, ktorý jej vyčítajú, prečo mesto rodine nepomôže.

„Sú to moje telefonáty, mňa zastavovali a do kancelárie za mnou prišli… Nechcite vedieť, aké titulky som dostala na svoju adresu… Lebo oni nikdy nevidia, ktorá komisia čo. To som bola vždy ja, viete?… Prečo ja nič nerobím. Hoci ja som pomohla, ako som vedela… Nevládzem im už odpovedať a už asi ani nechcem. Ak ešte bude za potreby, ešte im pomôžem zo svojich.“

Predseda komisie sociálnej a bytovej politiky mesta Tamás Iván sa bránil tým, že rodina si podala žiadosť o mimoriadnu dávku, ale podľa komisie nesplnila požiadavky na mimoriadnu situáciu.

„My sme vedeli to, že tí dvaja sú dospelí, v živote neboli ani evidovaní na úrade práce, v živote nehľadali robotu. Iba čakali na to, že mama zo zahraničia pošle peniaze. Komisia usúdila, že nie sú v mimoriadnej situácii, lebo neprišli o svoje bývanie z jedného dňa na druhý, ale robili si dlhy na nájme na viacerých miestach a byty nechali v zlom stave. Oficiálne nie sú ani invalidi, ani nemajú znaky, že by neboli zdraví,“ vysvetlil Iván.

Oficiálne,“ podotkla primátorka. Poslanec pokračoval, že nechceli robiť precedens, aby „si potom hocikto podal žiadosť, čo v živote nerobil a ani nechce a nehľadá prácu, lebo práve potrebuje peniaze.“

Primátorka reagovala, že nemá mandát pomenovať veci presnejšie, ale „rozlišuje, keď sa pozrie na človeka, ktorý naozaj nikdy nechcel pracovať a čaká, že matka ho bude živiť, alebo je to druhý človek, ktorý nehľadá prácu pre to, čo vidí prečo, aj keď o tom nemá oficiálny papier“.

„ Asi ste mi rozumeli všetci, čo chcem týmto povedať. A vy máte dostatočné praxe a ste erudovaní, aby ste v tom vedeli urobiť rozdiel“. Győrfiová dodala, že rozumie, že aj komisia má náročnú prácu, ale chcela na tento prípad upozorniť a objasniť ho, lebo podľa nej je to veľmi pretraktovaný prípad v meste a ešte nie je na konci.

Poslanec Iván napokon primátorke povedal, že ak si ešte raz podá rodina žiadosť o príspevok, bude apelovať na členov, aby ju na druhýkrát schválili.

„Zároveň sú už evidovaní na úrade práce, kolegyne to urobili promptne a mali by tak začať dostávať sociálne dávky. Už sú oficiálne v hmotnej núdzi, preto sa budem rozprávať s kolegami z mestských služieb, aby sa ich pokúsili zamestnať cez projekt. Tak by dostávali mesačne 85 eur aktivačný príspevok. Nie je nám to ľahostajné, riešime to, ale mimoriadnu situáciu podľa nás nespĺňali,“ doplnil Iván.

Primátorka sa mu poďakovala za ochotu s tým, že budú informovať rodinu.

Foto: Sobotnik.sk a Google Mapy

Pridaj komentár