Rimavská Sobota

HNÚŠŤA: Petícia proti závodu na spracovanie odpadu má už vyše tisíc podpisov

HNÚŠŤA – Viac ako tisíc podpisov sa podarilo vyzbierať organizátorov petície Za Malohont bez spracovania odpadu, ktorá je zameraná proti zamýšľanej výstavbe optickej triediacej linky a bioplynovej stanice v meste Hnúšťa. Informoval o tom predseda petičného výboru Peter Rukavica s tým, že takmer 500 podpisov doteraz dosiahla online petícia a ďalších vyše 500 podpisov podpísali občania mesta v uliciach Hnúšte.

V Hnúšti a okolí sa v posledných mesiacoch odohráva živá diskusia, ktorá rozdelila miestne komunity. Spôsobil ju zámer spoločnosti Brantner, ktorá v miestnom priemyselnom parku zvažuje výstavbu spomínanej triediacej linky a bioplynovej stanice. Mestské zastupiteľstvo už schválilo prvotný zámer tohto projektu.

Občianski aktivisti tento zámer kritizujú a zorganizovali preto petíciu. Nepáči sa im, že bioplynová stanica má stáť v intraviláne mesta, iba 300 metrov od najbližších rodinných domov. Okrem údajného zhoršenia kvality ovzdušia po výstavbe bioplynovej stanice im prekáža predovšetkým skutočnosť, že sa do Hnúšte má dovážať odpad v objeme 100 000 ton ročne.

Pritom mesto Hnúšťa vyprodukuje ročne iba okolo 1500 ton. To znamená, že náš odpad bude tvoriť iba 1,5 % a 98,5 % nám sem dovezú z okolia 50 – 80 kilometrov. My odmietame byť prekladiskom odpadov zo štvrtiny Slovenska,“ uviedol Rukavica.

Ako dodal, s dovozom a odvozom odpadu je spojené ďalšie znečisťovanie mesta i regiónu. „Predbežné výpočty hovoria o vyše 5000 kamiónoch ročne, ktoré sem ten odpad budú navážať. Namietame aj umiestnenie v intraviláne mesta, v priemyselnej zóne. Výstavba závodu na separáciu odpadu a bioplynová stanica by zabrala miesto pripravené pre iných investorov a to hovoríme o okrese s najvyššou nezamestnanosťou. Závod má zabrať obrovský kus priemyselnej zóny a vytvoriť iba 30 pracovných miest,“ zdôraznil predseda petičného výboru.

Po spustení petície zvolalo mesto a spoločnosť Brantner verejný hovor s občanmi. „Väčšina občanov na tomto stretnutí zámer kritizovala a uspokojivé odpovede sme nedostali,“ tvrdí Rukavica.

Doplnil, že ak vedenie mesta bude naďalej presadzovať túto investíciu, budú zvažovať aj ďalší krok, ktorým má byť petícia na zvolanie referenda o odvolaní primátora Martina Pliešovského. Viac o téme sa dočítate v našom nedávnom článku:

Sobotnik.sk

Recent Posts

Poltár postaví parkovisko s altánkom pri cykloceste prepájajúcej dva okresy

Bezplatné parkovisko s kapacitou 28 parkovacích miest postaví samospráva mesta Poltár pri nedávnom dokončenej cyklotrase…

2 dni ago

R. SOBOTA: Aký osud čaká internát? V hre je opäť prestavba na byty

Internát mesto získalo v roku 2013 od Banskobystrického samosprávneho kraja. Stalo sa tak výmenou za…

2 dni ago

OŽĎANY: Na R2 skončilo auto na streche, jeden človek je zranený. Zasahujú hasiči

Jedna osoba utrpela zranenia pri nehode, ktorá sa stala v piatok (13. 9. 2024) večer…

4 dni ago

RIMAVSKÁ SOBOTA: Sídlisko Západ II už nevznikne. Dôvodov je viacero, jeden je oficiálny

Sídlisko Západ II v Rimavskej Sobote, kde mali pred vyše tromi dekádami rokov vzniknúť nové…

5 dní ago

Lučenčania sa dočkali, po 9 rokoch sa otvára nová krytá plaváreň

Novovybudovaná krytá plaváreň bude verejnosti otvorená v rámci skúšobnej prevádzky v piatok 27. septembra 2024.…

6 dní ago

R. SOBOTA: SOŠTaAP zrekonštruovali za 6 miliónov eur

Viac ako šesť miliónov eur investoval BBSK do rekonštrukcie SOŠTaAP Rimavská Sobota. Cieľom bolo zlepšiť…

1 týždeň ago