Hrad Šomoška navštívi ročne okolo 30 000 ľudí, samospráva ho postupne opravuje

Hrad Šomoška

ŠIATORSKÁ BUKOVINKA – Zhruba 30 000 platiacich návštevníkov zavíta počas roka na hrad Šomoška, ležiaci na juhu okresu Lučenec, prakticky priamo na hranici s Maďarskom. Pamiatka patrí obci Šiatorská Bukovinka, ktorá ju v rámci svojich možností dáva do poriadku.

Keďže Šiatorská Bukovinka má len okolo 270 obyvateľov, peniaze na obnovu hradu musí hľadať cez projekty v rôznych grantových výzvach.

Boli sme úspešní v projekte Interreg, odkiaľ pôjde na obnovu hradu 200 000 eur,“ povedal pre Sobotnik.sk začiatkom aktuálnej sezóny starosta Peter Badinka. Doplnil, že získané peniaze investujú v tomto aj budúcom roku.

Práce sa zamerali na opevnenie hradu Šomoška

Najväčším stavebným zásahom posledného obdobia bola oprava hradného opevnenia pri hlavnej veži. Jeho časť sa zosunula v roku 2020 a bolo potrebné dať do poriadku. Úsilie samosprávy sa ale touto opravou nekončí. „Stále je dosť veľa častí hradu, ktoré nám treba opraviť,“ podotkol starosta.

Opevnenie pri hlavnej veži hradu, ktoré sa sčasti zosunulo
Opevnenie pri hlavnej veži hradu Šomoška, ktoré sa sčasti zosunulo

Návštevnosť Šomošky je porovnateľná s Fiľakovským hradom, ktorý ročne tiež navštívi okolo 30 000 ľudí. Ten je však na rozdiel od Šomošky sprístupnený len od 15. marca do 15 novembra. Na Šomošku sa dá ísť aj mimo sezóny, vtedy tam nie je vyberané vstupné.

Väčšinou platí, že ľudia, keď sem prídu, tak sa zastavia na obidvoch hradoch. Od nás je ešte neďaleko maďarský hrad Šalgó, kam si niektorí tiež predĺžia výlet,“ dodal Badinka.

Časť murív hradu
Časť murív hradu Šomoška

Zároveň poznamenal, že v budúcnosti by samospráva chcela na hrade Šomoška nainštalovať automatické sčítače návštevníkov, aby mala prehľad o návštevnosti aj mimo sezóny.

Pribudla Kamenná izba

Tohtoročnou novinkou, ktorá dopĺňa turistickú ponuku v Šiatorskej Bukovinke, je náučný chodník Kamenná izba. Jeho začiatok je prakticky hneď pri hlavnej ceste I/71 v Šiatoroši, časti Šiatorskej Bukovinky.

Neďaleko cesty je vytvorené oddychové miesto so šiestimi náučnými tabuľami. Odtiaľ pokračuje nenáročný, asi 300-metrový chodník k výmoľovej rokline s občasným vodopádom, pod ktorým vznikla zaujímavá dutina. Tá dala názov celému náučnému chodníku – Kamenná izba.

Dva prístupy na hrad Šomoška

Na samotný hrad Šomoška vedie zo záchytného parkoviska asi 1,6 kilometra dlhý náučný chodník s ôsmimi zastávkami. Na jeho trase neďaleko pod hradom sa nachádza Kamenný vodopád, vytvorený stuhnutými čadičovými stĺpmi.

Blízko je situovaná ďalšia zaujímavosť, Kamenné more, čo je vlastne rozsiahla plocha vytvorená z kusov zvetraného čadiča. Od hradu sa dá pokračovať aj do bývalého kameňolomu Mačacia so pozostatkami niekdajšej baníckej osady a vyhliadkovou vežou.

Kamenný vodopád
Kamenný vodopád Šomoška

Komu sa nechce absolvovať trasu náučného chodníka, môže využiť možnosť prístupu z maďarskej strany, od dediny Somoskő. Tam sa dá zaparkovať hneď pod hradom a k vstupnej bráne je to len niekoľko desiatok metrov.

Vlastnil ho aj Matúš Čák Trenčiansky

Hrad Šomoška pochádza z zrejme konca 13., alebo začiatku 14. storočia. Postaviť ho dal rod Kacsicsovcov. Pozdejšie bol jeho vlastníkom aj patril Matúš Čák Trenčiansky. V 16. storočí sa stal jednou z protitureckých pevností v Uhorsku.

Turecké vojská ho ale dobyli a obsadili na ďalších 23 rokov. Jeho osud napokon spečatili stavovské nepokoje. Po porážke povstania Františka II. Rákocziho ho totiž cisárske vojská z veľkej časti zbúrali. Záchrana prišla až v 70. rokoch minulého storočia, keď bol čiastočne zrekonštruovaný a konzervovaný, hoci nie najvhodnejšími postupmi.

Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár