K. PODHRADIE: Zádušnou omšou si pripomenú Františku Andrássyovú

Mauzóleum Krásnohorské Podhradie

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE – Tak ako každý rok, aj teraz na jeseň sa v mauzóleu v Krásnohorskom Podhradí uskutoční zádušná omša za Františku Andrássyovú, manželku Dionýza Andrássyho. Informovala o tom Sandra Petríková z Múzea Betliar.

Františka Andrássyová zomrela dňa 26.októbra 1902 v Mníchove. „Po 36 rokoch vzájomnej úcty a porozumenia ovládol grófa smútok. Smútilo aj celé okolie Rožňavy. Na znak veľkej úcty a lásky sa preto Dionýz Andrássy rozhodol postaviť pre svoju manželku veľkolepú hrobku, kde chcel byť neskôr pochovaný spolu s ňou – bok po boku,“ ozrejmila Petríková.

Precítený hlbokými pocitmi veľkej vďačnosti, milosti a bezhraničnej lásky, požehnaným pozostatkom moje drahej ženy a na dôkaz môjho večného trvajúceho žiaľu, staviam tento panteón,“ znejú slová samotného grófa.

Stavba – Mauzóleum Andrássyovcov v obci Krásnohorské Podhradie – bola dokončená na jeseň 1904 s unikátnou exteriérovou a interiérovou umeleckou výzdobou. Je jednou z mála realizácii secesných stavieb na Slovensku zo začiatku 20. storočia, ktorá je výsledkom práce predstaviteľov mníchovského Jugendstilu, nie viedenských architektov a staviteľov, ktorí priamo pôsobili na našom území.

Mauzóleum nie je len samotná hrobka ale aj kaplnka, v ktorej sa každoročne koná zádušná omša za grófku Františku, patrónku chudobných, sirôt a biednych. Pre tento príležitostný akt dal gróf Dionýz vyrobiť cirkevné rúcha a liturgické predmety. Jedným z týchto predmetov je aj zlatý kalich, vyrobený z 18 karátového zlata a zdobený 265 drahokamami a perlami.

Tento kalich je zhotovený z osobných Františkiných šperkov a to z prozaického dôvodu: aby ich po smrti milovanej manželky nemohla nosiť už žiadna iná žena,“ vysvetlila Petríková.

S ohľadom na mimoriadne vysokú materiálovú hodnotu predmetu sa kalich používa len pri väčších výročiach, ako tomu bude v tomto roku, kedy si pripomíname 120. výročie veľkolepého, krásnohorského pohrebu grófky Františky Andrássyovej, a to za prísnych bezpečnostných opatrení za asistencie príslušníkov policajného zboru. Omša sa od roku 1904 koná vždy v maďarskom jazyku.

Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár