Gemer-Malohont

Starý jelšavský hrad by mohol byť zrevitalizovaný. Pribudnúť má aj Leustachov náučný chodník a vyhliadka

Brigáda na hrade v roku 2021

JELŠAVA – Starý jelšavský hrad, nachádzajúci sa asi dva kilometre od intravilánu mesta Jelšava v okrese Revúca, by chcela tamojšia samospráva zrevitalizovať. Záležitosťou sa zaoberali jelšavskí mestskí poslanci na jednom zo svojich tohtoročných zasadnutí a bližšie informácie priblížili pre Sobotnik.sk primátor Milan Kolesár a koordinátorka pamiatkovej obnovy miestneho kaštieľa Viera Kozárová.

Revitalizáciu areálu Starého jelšavského hradu a prístupového chodníka k nemu sa snažíme poňať komplexne v rámci celého balíka služieb a produktov cestovného ruchu na Gemeri. Začali sme zjazdom horských kolobežiek z lokality Hrádok do centra a prirodzene chceme ísť z centra ďalej, teda aj na Jelšavský hrad,“ priblížil primátor.

Doplnil, že na hrad už v súčasnosti vedie z Jelšavy lokálny turistický chodník, značený modrou farbou. „Teraz by však trasa mala získať charakter náučného chodníka s rôznymi informačnými tabuľami a ďalšou infraštruktúrou pre návštevníkov,“ vysvetlil Kolesár. Tento chodník bude pomenovaný po šľachticovi Leustachovi, o ktorom ešte v tomto článku bude reč.

Starý jelšavský hrad – súčasný stav

Revitalizáciu chce mesto realizovať z dvoch zdrojov financovania. Prvou je výzva Verejno-súkromného partnerstva (VSP) Stredný Gemer a druhou žiadosť o regionálny príspevok vo výzve pre najmenej rozvinuté okresy. „Chceli by sme celkovo získať okolo 150 000 až 180 000 eur,“ zhrnul primátor Jelšavy.

Pôvodná historická cesta na Starý jelšavský hrad

Starý jelšavský hrad nie je v rámci Slovenska príliš známy, dokonca ani mnohí miestni ho nepoznajú. V teréne sú dobre pozorovateľné zvyšky múrov a donjonu (veľkej obytnej veže), ale hrad mal aj veľké predhradie, chránené drevenou palisádou. K hradu bude viesť spomínaný náučný chodník od Jelšavy, začínajúci pri budove Mestského múzea Jelšava.

Chodník na Starý Jelšavský hrad

Ľudí ním nasmerujeme na pôvodnú historickú cestu, ktorá na hrad vedie. Dnes sa totiž chodí po lokálnej modrej značke, ktorá vedie skratkou,“ nadviazala Kozárová s tým, že popri trase budú môcť turisti vidieť rôzne zaujímavosti, ako napríklad staré uhliská, kde kedysi stáli miliere na prípravu drevného uhlia, či zvyšky starých ciest. Ide o úvozy, ktoré v minulosti slúžili napríklad pre potreby hospodárskeho zázemia hradu.

Súčasťou projektu s oficiálnym názvom Revitalizácia areálu Starého jelšavského hradu a vybudovanie Leustachovho náučného chodníka je architektonicko-historický výskum murív hradného priestoru, vrátane statického posúdenia.

Máme aj návrhy konzervácie murív, no nebudú sa realizovať teraz. Tento projekt je venovaný vyslovene skultivovaniu a zatraktívneniu priestoru hradu,“ zdôraznila Kozárová, podľa ktorej sa však v budúcnosti chcú venovať aj záchranným prácam na konzervácii hradných objektov. Na tie však predtým musia získať financie, čo nikdy nebýva jednoduché.

Časť pôvodných murív na Starom jelšavskom hrade

Hrad plánujeme vyhlásiť za národnú kultúrnu pamiatku a podnikli sme v tomto smere určité kroky. Potom by sa nám otvorila možnosť získavať na rekonštrukciu hradu peniaze z ministerstva kultúry,“ pokračovala koordinátorka pamiatkovej obnovy.

Aj vyhliadková plošina

Prioritou je pre nás zrevitalizovať areál, ktorý bude navyše doplnený o vyhliadku. Tá však bude pred hradom, mimo jeho areálu. Dobrou správou je, že vyhliadka bude mať veterný smerovník, teda akýsi sťažeň, ktorý aj zdiaľky ukáže, kde sa hrad nachádza,“ avizovala Kozárová. Hrad je totiž situovaný na zalesnenom kopci v horskom pásme medzi Jelšavou a Lubeníkom a pri pohľade z diaľky nie je vôbec jednoduché určiť, kde presne sa nachádza.

Výhľad z Jelšavského hradu na Jelšavu

Jelšavský hrad sa samospráva snaží v rámci svojich možností udržiavať aj v súčasnosti a konali sa tam i dobrovoľnícke brigády. V rámci jednej z nich v roku 2021 bol napríklad opravený prístupový mostík na hrad.

Dva jelšavské hrady

Starý jelšavský hrad je jedným z dvoch hradov, ktoré v minulosti vznikli pri Jelšave. Paradoxne, napriek názvu je z tejto dvojice novším. Historicky prvý jelšavský hrad sa totiž nachádzal priamo nad Jelšavou, na kopci Hradovisko. Ako v publikácii Jelšava a Jelšavské panstvo v stredoveku uvádza historička Monika Tihányiová Skalská, vznikol zrejme na prelome 11. a 12. storočia, pričom prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1243.

Starý jelšavský hrad, spomínaný v tomto článku, je od mesta vzdialený asi tri kilometre, v lesnom poraste. Nachádza sa na úzkom skalnom hrebeni v nadmorskej výške 477 metrov nad morom. Jeho počiatky siahajú do 30. rokov 14. storočia. V jeho poslednej tretine zažil časy svojej najväčšej slávy, keď ho vlastnil palatín Leustach z Jelšavy z rodu Ratoldovcov (palatín bola významná funkcia, šlo o druhého najvýznamnejšieho muža hneď po kráľovi).

Ďalším z dokladov Leustachovho záujmu o rozvoj jeho rodového panstva je prestavba hradu Jelšava. S najväčšou pravdepodobnosťou to bol práve on, kto dal prestavať tunajší hrad na významnejšie šľachtické sídlo,“ uvádza v publikácii Jelšava a jelšavské panstvo v stredoveku autorka Monika Skalská.

Starý jelšavský hrad – ideová rekonštrukcia podľa Petra Guteka

Starý jelšavský hrad bol centrom celého spomínaného jelšavského panstva. Pomerne rýchlo však strácal význam a centrom územia sa stal neďaleký Muránsky hrad. S klesajúcim významom hradu začínajú rednúť aj zmienky o ňom v dobových prameňoch.

„O jeho definitívnom zničení nemáme informácie, ale najneskôr k tomu došlo pri vydrancovaní Jelšavy Turkami v roku 1566,“ uvádzajú v Encyklopédii slovenských hradov autori Miroslav Plaček a Martin Bóna.

Jeho pôdorys je dodnes viditeľný a tvorí ho štvorhran s dĺžkou 57 metrov a šírkou 15 až 20 metrov. Z hradu sa zachovali zvyšky opevnenia, mohutnej hranolovej veže, paláca a pár ďalších objektov. Pôvodnú možnú podobu hradu približujú makety v Mestskom múzeu Jelšava, alebo v Parku miniatúr v Podolí v okrese Nové Mesto nad Váhom alebo aj ideová rekonštrukcia od Petra Guteka.

Tá je zverejnená v knihe Kamenní strážcovia III – Príbehy a osudy zrúcanín slovenských hradov, ktorej autorom je Miroslav Slámka a kolektív. Kresba ideovej rekonštrukcie je návštevníkom dostupná aj na paneli, ktorý je umiestnený na hrade.

Foto: Sobotnik.sk

Sobotnik.sk

Recent Posts

ROŽŇAVA: Vážna nehoda zablokovala hlavný južný cestný ťah

Hlavný južný ťah I/16 je pri Rožňave aktuálne neprejazdný. Dôvodom je nehoda kamióna a osobného…

10 hodín ago

R. SOBOTA: Predmetom mesiaca v múzeu je kresba stromu v parku širkovského kaštieľa

Predmetom mesiaca apríl 2025 v Gemersko-malohontskom múzeu v R. Sobote je kresba stromu od maliara…

4 dni ago

Lučenec má nový zberný dvor, obyvateľom ponúka kompost zadarmo

Mesto Lučenec v stredu 2. apríla 2025 otvorilo zberný dvor prevádzkovaný vo vlastnej réžii. Situovaný…

5 dní ago

V. TERIAKOVCE: Pri Krásnej skončilo auto na streche, na mieste sú policajti

VEĽKÉ TERIAKOVCE - Na hlavnej ceste I/72 neďaleko Veľkých Teriakoviec sa dnes popoludní stala dopravná…

6 dní ago

Na Gemeri vznikla nová mobilná hra. Spája zábavu s objavovaním gotických kostolíkov

V Košickom samosprávnom kraji bol úspešne otvorený nový projekt s názvom „Za kostolmi s virtuálnym…

1 týždeň ago

Rimavskosoboťanka Andrea Predajňová sa možno stane riaditeľkou Slovenského národného múzea

Súčasná zastupujúca riaditeľka Múzea Betliar Andrea Predajňová by sa vraj mala stať generálnou riaditeľkou Slovenského…

1 týždeň ago