TO KOS Rimavská Dolina má 40 rokov. Toto je jeho podrobná história

TO KOS Rimavská dolina

TISOVEC – Výročie 40. rokov od založenia nedávno oslávili členovia turistického oddielu (TO) KOS Rimavská dolina so sídlom v Tisovci. So zhruba 120 členmi patria medzi najväčšie kluby v okrese Rimavská Sobota.

O oslavách sme písali v našom nedávnom článku a stručne sme spomenuli aj históriu tohto turistického oddielu. Treba však povedať, že šlo len o veľmi krátky náčrt hlavných míľnikov, pričom klub má svoje dejiny veľmi dôsledne a podrobne zachytené a zdokumentované. Mimo iného aj vo viacerých objemných kronikách.

Kroniky klubu

Predseda TO KOS Rimavská dolina so sídlom v Tisovci Dušan Kojnok nám však poskytol text, ktorý podrobne približuje 40 rokov fungovania tohto turistického oddielu. S jeho láskavým súhlasom zverejňujeme celý text v pôvodnom znení bez úprav.

Ide o zaujímavé čítanie nielen pre milovníkov turistiky, ale všetkých, ktorých zaujímajú regionálne dejiny nášho kraja:

TURISTICKÝM KROKOM K 40. ROKOM

Rok 2024 má mnoho významných sviatkov, okrúhlych jubileí a výročí. Ku všetkým jubilantom sa tento rok zaradil aj turistický oddiel KOS Rimavská dolina. V apríli totiž uplynulo už 40 rokov, ako sa zaradil medzi ostatné turistické kluby pôsobiace pod hlavičkou KST. Z týchto 40. rokov mal oddiel 10 rokov sídlo v Rimavskej Bani a 30 rokov už sídli v Tisovci.

Pri tomto okrúhlom výročí je tu dôvod zamyslieť sa a obzrieť sa späť. Za rokmi, ktoré tak rýchlo utiekli, za ľuďmi, ktorí boli, či zostali, ale i za tými, čo po presídlení oddielu do Tisovca, aj v hojnom počte pribudli a pribúdajú.

Keďže 40 rokov v činnosti jedného spolku je už pekná história, pripomeňme si hlavné medzníky a ohliadnime sa spoločne aspoň v skratke za tým, čo sme prežili a zažili za tých 40 rokov.

Podstatná časť našich aktivít je zameraná na organizovanie turistických akcií ako aj účasti na niektorých ďalších organizovaných okolitými klubmi a spoznávať tak zaujímavé lokality a zákutia našej prírody. O všetkých akciách je možné sa dočítať v našich kronikách, alebo na webe a preto ich podstatnú časť vynechám a spomeniem len niektoré zaujímavé udalosti a hlavne našu mimo turistickú, teda brigádnicku činnosť.

Pretože práve tá je u niektorých iných klubov ojedinelá. Na turistiku chodiť je jedna vec, to robia všetky kluby, ale robiť aj niečo navyše, pre prírodu, cestovný ruch, či pre mesto je už pridaná hodnota k našej činnosti. Nehovoriac o tom, že je to aktivita dobrovoľná a na úkor svojho voľného času.

Dušan Kojnok pri čítaní textu so 40-ročnou históriou TO KOS Rimavská dolina

V našom klube to všetko vieme skĺbiť a je za nami vidieť aj kus roboty a výsledky našej mimoturistickej aktivity. A na tomto mieste sa chcem všetkým, ktorí akokoľvek a kedykoľvek pomohli, ako sa hovorí, priložiť ruku k dielu. Poďme ale teraz už trochu bilancovať.

Prvých 10 rokov

Organizovaná turistika oddielu KOS začala písať svoju históriu v Rimavskej Bani. Písal sa začiatok roka 1984. V Rimavskej Bani vtedy fungovala jediná športová organizácia Telovýchovná jednota Slovan, zastrešujúca iba miestny futbalový klub. Predseda vtedajšieho Plemenárskeho podniku p. Filipiak oslovil Ondreja Knappa, či by nechcel založiť v obci turistický krúžok a rozšírať tak činnosť Telovýchovnej jednoty.

Ondrej Knapp bol v obci známy tým, že rád navštevoval a objavoval jaskyne a tak mal k prírode veľmi blízko. Myšlienka o vytvorení turistického krúžku sa mu zapáčila a predstavil ju susedovi Dušanovi Kojnokovi s tým, aby spoločne založili takýto spolok. Slovo dalo slovo a vyslovené sa začalo stávať skutočnosťou. Do oddielu na začiatok získali 14 členov. Boli hlavne z ulice, kde Knappovci a Kojnokovci bývali.

Pri vybavovaní turistických preukazov trochu pomohol MUDr. Ladislav Lebeda z Hnúšte. 15. apríla 1984 Ondrej Knapp úspešne absolvoval školenie cvičiteľov turistiky IV. triedy a potom už nič nebránilo tomu, aby mohol už ako predseda, naplno rozvíjať činnosť. A tak sa práve na mesiac apríl 1984 viaže vznik oddielu. Vtedy však ako „Odbor turistiky pri Telovýchovnej jednote Slovan Rimavská Baňa“.

Celkom prvou akciou, na ktorej sa členovia novo vzniknutého oddielu zúčastnili, bol výstup na Ostrú, každoročne organizovaný turistami z Hnúšte. Vtedy to vyšlo na 4. máj 1984. No už 19. mája 1984 sme sa vydali na svoju prvú vlastnú akciu. A bola to práve Hradová, ktorú sme si zvolili za svoj „prvý“ samostatný výlet. Čarovné zákutia týchto miest sa nám tak vryli do srdca a duše, že sme sa rozhodli sem chodiť pravidelne každý rok a tej uskutočnenej akcii sa hneď pripísal 1. ročník.

V roku 1985 sme začali písať tradíciu dvoch tradičných oddielových akcií. V januári 1. ročník Pochodu vďaky na Kraskovskú pastvu a v lete 1. ročník Turistickej dovolenky.

V roku 1988 sa Ondrej Knapp po štyroch rokoch vzdáva funkcie predsedu a novým sa stáva spoluzakladateľ oddielu.

V roku 1990 zaniká Telovýchovná jednota Slovan Rimavská Baňa, no turistika v obci zostáva, len sa pozmení názov na: Turistický oddiel KOS Rimavská Baňa.

1. apríla 1993 sa ženil predsedu oddielu. A svadba dvoch turistov nebol prvý apríl.

V roku 1994, pri príležitosti 10. výročia založenia oddielu sa po prvýkrát obraciame na obecný úrad v Rimavskej Bani so žiadosťou o poskytnutie jednorázového príspevku vo výške aspoň 500,- Sk. Aj napriek predošlému prísľubu starostu, príspevok nám neposkytli, len zamietavé stanovisko k žiadosti.

Nulová podpora a ignorácia jediného športového klubu v obci bola následne tiež jedným z dôvodov zmeny sídla oddielu a následnej úpravy názvu na: Turistický oddiel KOS Rimavská dolina so sídlom v Tisovci. 24. októbra toho istého roku nás vo veku nedožitých 60 rokov náhle opúšťa naša členka, Valéria Husaníková. Na jej počesť vzniká o rok neskôr štvrtá tradičná oddielová akcia, ktorá nesie názov Valikinou trasou.

Druhá desaťročnica

V roku 1996 nastáva zmena na poste predsedu – novou sa stáva Silvia Koniarová.

Po roku opäť zmena predsedu a funkciu preberá Viera Kuchtová. Kríza v oddieli, za rok len tri akcie, hrozí rozpad. Kritický rok!

Významnou udalosťou pre klub bol 30. december 1997, keď bol oddiel zaregistrovaný ako občianske združenie „Klub slovenských turistov turistický oddiel KOS Rimavská dolina“.

V roku 1998 sa funkcie predsedu ujíma opäť Dušan Kojnok.

V roku 2000 nám je poskytnutý prvý finančný príspevok od mesta Tisovec.

V roku 2002 oddiel registrujeme na notárskej komore a stávame sa tak prijímateľom 1% z odvedených daní. Ku koncu roka tak získavame prvé finančné prostriedky pre oddiel.

Oslavy výročia založenia TO KOS Rimavská dolina v tančiarni v areáli Šťavica Tisovec
Oslavy výročia založenia TO KOS Rimavská dolina v tančiarni v areáli Šťavica Tisovec

Výrazné zväčšenie členskej základne až na 42 členov zaznamenávame v roku 2003. Pod naše krídla priberáme aj žiakov školského turistického krúžku s ich vedúcimi.

10. január 2004 – po desiatich rokoch ďalší smutný deň v oddieli, pretože práve v 20. roku jeho existencie a akurát v deň plánovaného konania Pochodu vďaky nás po ťažkej chorobe opúšťa jeden z jeho zakladateľov, Ondrej Knapp. Už tretí rok sme poberateľmi percent, ale po navýšení vládou už 2% z daní, čo je pre oddiel v tomto roku možnosť výraznejšieho prísunu finančných prostriedkov. Pozorujeme opäť podstatné zvýšenie počtu členov až na 65, čím sa stávame najpočetnejším turistickým oddielom v okrese.

Tretia desiatka rokov

Prvá akcia roka 2005 mení názov na počesť zakladateľa, prvého predsedu oddielu a iniciátora tejto akcie. Z Pochodu vďaky sa tak stáva „Ondrejov pochod vďaky“. Záujem o turistické akcie organizované našim oddielom stúpa. Členská základňa ďalej narastá.

Členov neustále pribúda aj v roku 2006. 105 zaregistrovaných členov je toho dôkazom. Počet uskutočnených akcií 19, z toho 2 brigády. Na jednej to bolo čistenie chodníka na Hradovú, spoločne s ochranármi Národného parku Muránska planina. Na druhej sme čistili Rimavu.

Rok 2007:Počet uskutočnených akcií: 18. Brigáda pri čistení vodného toku Rimavy, dve brigády pri vynáške materiálu na stavbu náučného chodníka na Hradovú. Mimoriadny záujem bol o náučný výlet za krásami opálových baní pod Dubníkom, kam smerovali z Tisovca až dva autobusy plné našich členov.

Jubilejná turistická dovolenka s poradovým číslom 20, po prvý krát v histórii oddielu mimo hraníc Slovenska a Čiech. Miesto pobytu: Národný park Paklenica v Chorvátsku. Na 13. ročníku Valikinej trasy až 62 účastníkov! Peniaze na činnosť sme získali vďaka 2% z daní od viac ako stovky občanov a tiež ako príspevok z mesta.

Rok 2008: Počet členov oddielu zatiaľ rekordný. Úctyhodných 110. Z toho až 51 detí. Druhý rekord sme dosiahli v účasti na výstupe na Hradovú. Dvadsiateho piateho ročníka sa totiž zúčastnilo 94 turistov, nielen našich členov, ale aj z iných oddielov okresu. Z príležitosti jubilejného výstupu sme dali vyrobiť pre účastníkov originálne drevené kľúčenky s logom oddielu a pohľadnice tisovskej prírody a výborný turistický guláš.

V rámci prechodu Clementisovou cestou sme sa zúčastnili hľadania prameňa Rimavy z dôvodu príprav na jeho sprístupnenia. Na činnosť nám opäť poskytlo príspevok aj mesto Tisovec, ale hlavným zdrojom príjmov boli aj v tomto roku 2% z daní.

V roku 2009 nastáva ďalší rekord, čo do počtu členov! Nárast o 20 nových! Až 130 platiacich členov na rok 2009. Druhý polrok sme odštartovali 21. turistickou dovolenkou, tentokrát v Českom Švajčiarsku. Okrem turistickej aktivity sa niektorí naši členovia aktívne podieľali na realizácii projektu „Sedí hoľa na prameni“ a to na brigádach pri úpravách a sprístupňovaní prameňa Rimavy a jeho okolia. Na 28. ročníku Clementisovej cesty sme prameň pokrstili tisovskou šťavicou a predstavili turistickej verejnosti.

Členská základňa v roku 2010 – 115 členov, počet dní strávených na turistických podujatiach: 32. Miestom 22. turistickej dovolenky bolo opäť zahraničie a to Tirolské Alpy. V tomto roku sme stihli vymeniť na Hradovej štyri info panely, ktoré neodolali vyčíňaniu vandalov.

Členská základňa pozostávala vroku2011 zo 122 členov. Uskutočnených akcií bolo 19 a zaujímavosťou bola napríklad17. Valikina trasa s rekordnou účasťou až 126 účastníkov. Prioritou v tomto roku však bola aktivita, zabezpečovaniu ktorej sa niektorí členovia venovali od mája do polovice novembra.

Ako oddiel sme podali projekt do Nadácie Orange na výstavbu náučného chodníka na Tŕstie, ktorý bol aj schválený. 19. novembra sme výsledky nášho úsilia – Náučný chodník na Tŕstie, oficiálne otvorili a sprístupnili turistickej verejnosti.

Rok 2012: Členská základňa nám oproti roku 2011 vzrástla o 13 nových členov a pozostávala tak až zo 135 členov. V januári sa uskutočnil na náš podnet po prvý krát aj Spomienkový výstup na Hradovú, organizovaný v spolupráci s Oddelením kultúry a športu pri Mestskom úrade v Tisovci, pri príležitosti 67. výročia oslobodenia Tisovca a Rimavskej Píly. Z tejto akcie sa stala už piata s prívlastkom tradičná.

Podali sme ďalší menší projekt a boli sme opäť úspešní. Projekt „Spoznajte prameň Rimavy“ bol zastrešený mestom Tisovec realizovaný členmi nášho klubu a finančne podporený Partnerstvom Muránska planina – Čierny Hron. Bol v podstate pokračovaním projektov „Sedí hoľa na prameni“, ktorý bol podporený v roku 2009 a projektu „Informačné panely prameňa Rimavy“. Pribudli tak nové 2 informačné panely. Na sedle Burda a pri salaši Zbojská.

S projektom „Za vôňami Voniacej s príchuťou histórie“ sme uspeli v roku 2012 až v dvoch nadáciách. Financie z jednej z nich sme napokon nasmerovali do projektu „Oživenie parku Terézie Vansovej v Rimavskej Píle“, ktorý podporený nebol a tak sa ho podarilo úspešne zrealizovať s našou pomocou.

Rok 2013: Stav členskej základne: 131 členov. Počas roka 2013 sme niektorí viac ako inokedy chodili po chodníkoch vedúcich na Voniacu. Realizovali sme totiž v minulom roku podporený projekt, ktorého súčasťou bolo vybudovanie šiestich informačných panelov, lavičiek, studničky pod Voniacou a vydanie brožúrky o projekte Za vôňami Voniacej s príchuťou histórie. Natreli sme aj prístrešky pri prameni Rimavy a na náučnom chodníku Hradová.

Rok 2014: Uskutočnené akcie: 21 + brigády. Členská základňa nám oproti roku 2013, opäť vzrástla zo 131 členov na počet 146. Na jubilejnom, 30. ročníku akcie Ondrejov pochod vďaky padol rekord v účasti na tejto akcii. Po prvý krát sa jej zúčastnilo až 58 turistov. Medzi účastníkmi boli aj vzácni hostia z ústredia KST z Bratislavy a to vtedajší predseda Klubu slovenských turistov a predseda Výkonného výboru KST pán Peter Perhala a členka Výkonného výboru, pani Zuzana Jendželovská. 3. ročník Spomienkového výstupu na Hradovú bol zaujímavý aj účasťou redaktorky Slovenského rozhlasu, pani Kovačechovou, ktorá z akcie urobila krátku reportáž do Rádia Regina.

Dňa 8. mája sme na Obadovom očku zapálili vatru pri príležitosti Dňa víťazstva. Zapálenie vatry bolo spojené s krstom nového symbolu nad mestom, slovenského dvojkríža. Dvojkríž sme postavili a venovali mestu a jeho občanom k 680. výročiu prvej písomnej zmienky o Tisovci. Na rok 2014 vyšiel jubilejný, 20. ročník Valikinej trasy, kde bol tiež prekonaný rekord v účasti – až 155 turistov. Pod Voniacou pribudla v novembri ďalšia studnička. Tentokrát v závere Martinovej doliny. Bola už tiež zničená, tak sme sa rozhodli ju vymeniť.

V roku 30. výročia založenia oddielu sa nám podarilo okrem prác na realizácii Slovenského dvojkríža aj niekoľko ďalších brigád. Dokončili sme nátery panelov na Hradovej. Pár dní nato zasiahla náučný chodník na Hradovej májová kalamita a chodník tak zostal na dlhšiu dobu nepriechodný. Našťastie náučné panely na následky kalamity nedoplatili. Zopár našich členov ochotne prispelo na niekoľkých brigádach k jeho spriechodneniu. Prístrešok s posedením pri prameni Rimavy tiež doplatil na májové kalamity v okolí. Zasiahol ho padnutý strom. Bolo potrebné ho nanovo postaviť a preto sme sa zúčastnili prác na projekte Sadnime si opäť k prameňu Rimavy. Projekt bol podporený Partnerstvom Muránska planina – Čierny Hron. Znovupostavenie prístrešku zabezpečili Mestské lesy Tisovec a nové nátery a pokosenie priestranstva pri prameni náš oddiel.

Pomáhali sme aj pri čistení a úprave priestorov v areáli Šťavice. Pred desiatimi rokmi, práve v roku 2014 vznikla aj taká naša malá foto kronika, v podobe stolového kalendára pod názvom30 rokov na nohách v čase /i nečase/. Vzniklo tak dielko s fotografiami dokumentujúcimi niektoré naše akcie uskutočnené od začiatku vzniku oddielu, až po rok 2014. Verím, že mnohým z Vás slúži aj teraz ako taká malá spomienka na prvých 30 rokov existencie turistického oddielu KOS Rimavská dolina.

Celú činnosť nášho klubu za 40 rokov máme zachytenú v kronikách. Každoročne ich dopĺňame o nové spoločne s Vierou Kuchtovou, ktorej zároveň ďakujem za pomoc pri výslednom kompletizovaní údajov a fotografií do kroník už niekoľko rokov.

Štvrtá desaťročnica

Rok 2015: 131 členov. Prvá mimo turistická aktivita oddielu v tomto roku sa konala v sobotu, 11. apríla, kedy 17 jeho členov, aj napriek populárnej masovke Off Road, dalo prednosť nezvyčajnej brigáde. Jej cieľom bolo skrášlenie židovského cintorína pri Tisovci. O dva dni nato sa konala ďalšia. Jej náplňou bolo osadenie samorastu, ktorý mal svoje miesto od apríla pri križovatke medzi SOŠ a Zdravotným strediskom. Slúžil niekoľko rokov ako miestny turistický smerovník. No a keďže sme odštartovali tohtoročnú brigádnicku činnosť v židovskom cintoríne, nemohli sme si tu nevšimnúť aj množstvo odpadu.

Iniciatívy sa po našej výzve chopili ôsmaci z našej Základnej školy pod vedením našej členky, Mirky Kochanovej a už najbližší pondelok, sa zúčastnili na brigáde, kde celý úsek od Šťavice, až po židovský cintorín vyčistili. Vyzbieraný odpad tak skončil v 18 vreciach. Z brigádnickej činnosti ešte možno spomenúť čistenie chodníka na Hradovú, čistenie Rimavy, nátery striešok a panelov na Hradovej, Dieliku a na Tŕstí. Uskutočnené akcie v roku 2015: 25 + 10 brigád

Rok 2016: Uskutočnených akcií bolo 26 + 40 brigád. Členská základňa zahŕňala 123 členov. Na základe oslovenia produkcie z Českej televízie sa náš oddiel spolupodieľal na realizácii natáčania relácie Cyklopotulky zameranej na Tisovec a jeho okolie. Koncom septembra sa ozvala ďalšia televízna turistická relácia a redaktori magazínu Televíkend. Prejavili záujem natočiť reportáž z Hradovej. Prechodu sa zúčastnilo s moderátorkou a kameramanom aj päť našich členov. Po dvoch televíznych štáboch prejavil záujem o Tisovec a jeho okolitú prírodu aj Slovenský rozhlas.

Redaktorka relácie Rádiovíkend pani Sylvia Hoffmanová si vybrala ďalší turistický chodník a v spolupráci so šiestimi našimi členmi podnikla s redakčným mikrofónom prechod trasou Za vôňami Voniacej s príchuťou histórie. V roku 2016 náš turistický oddiel odkúpil od mesta Tisovec schátralú budovu bývalého skladu v areáli Šťavice so zámerom ju opraviť a zrekonštruovať.

V prvej etape bol náš zámer realizovaný vďaka grantovému programu z Partnerstva Muránska Planina – Čierny Hron. Projekt nášho oddielu „Turisti pod strechou“ získal medzi konkurenciou rôznych iných projektov v hodnotení najviac bodov a tým aj podporu v sume 600,00 €. V rámci tohto projektu sa podarilo budovu zastrešiť, postaviť komín a zhotoviť strop. V nasledujúcej etape sa realizovali ďalšie stavebné úpravy a to rekonštrukcia miestnosti, podkrovia a výstavba verandy.

Veľkou pomocou nám boli hlavní sponzori materiálu. Predovšetkým firma Mestské lesy Tisovec, ktorá nám dodala sponzorsky drevo na celú strechu a strop. Komínové centrum – Nitra nám vďaka nášmu členovi Robovi Buchtovi venovalo kompletný komín. Vďaka Milanovi Cavarovi a jeho bratrancovi máme zasa okná a dvere. Za spoluprácu a pomoc ďakujeme ďalším sponzorom: Grigorij Šamin – Bautrade Hnúšťa, Roman Petróczy, Mário Keleti, reštaurácia Kôlnička.

'Sklad turistov' v areáli Šťavica Tisovec, ktorý je sídlom TO KOS Rimavská dolina
‚Sklad turistov‘ v areáli Šťavica Tisovec, ktorý je sídlom TO KOS Rimavská dolina

Rok 2017: Uskutočnené akcie: 28 + 35 brigád, na ktorých sa odpracovalo celkom 787 hodín. Členská základňa TO KOS Rimavská dolina oproti roku 2016, vzrástla na 129 členov. Až 30 turistov svojou účasťou podporilo v tomto roku celomestskú brigádu Som za krajší Tisovec. Je potešiteľné, že práve náš klub mal na brigáde najpočetnejšie zastúpenie.

V júni 2017 sme opäť podali projekt na Mikroregión Muránska planina – Čierny Hron, tentoraz na podporu zateplenia nášho „KOSklubu“ na Šťavici. Názov projektu: Turisti pod strechou aj v teple.“ Bol úspešný, podobne ako ten minuloročný na strechu a podporený maximálnou sumou 500,00 €. V júli toho istého roku sme robili sprievod Rasťovi Ekkertovi na Hradovú, kde natáčal príspevok do Novín TV JOJ.

Rok 2018: Členská základňa nám oproti roku 2017 vzrástla zo 129 na 139 členov. V tomto roku sa nám podarilo okrem zorganizovania akcií uskutočniť a zúčastniť sa aj niekoľkých brigád. Bolo ich celkom 56. Celkovo sa na nich odpracovalo 765 hodín. Z toho v prírode na chodníkoch 140, pre mesto a v meste 93 hodín a na Šťavici pri „Sklade“ turistov odpracovaných 522 hodín.

ROK 2019: Registrovaných 130 členov. Okrem 29 akcií sme uskutočnili 13 brigád na Šťavici, 11 brigád v prírode na čistení a spriechodňovaní chodníka na Hradovú, pri náteroch lavičiek na Obadovom očku a na násype cestou na Šťavicu a pri výmene dvojkríža na Obadovom očku, ktorý podľahol zubu času a bolo potrebné vyrobiť a osadiť nový.

Rok 2020 s počtom členov 131 bol rokom netradičným, netypickým, zvláštnym, obmedzujúcim. Dôvodom bol vírus, ktorý zasiahol do našich životov. No aj napriek obmedzeniam a opatreniam počas roka 2020 sa nám podarilo takmer všetky naplánované akcie uskutočniť. Akcií bolo 27 a boli aj v tomto roku zaujímavé a vydarené. Rovnako vydarené boli aj brigády, ktorých gro tvorili práce v našom klubovom domčeku na Šťavici.

Zabezpečili sme položenie podlahy, výrobu a osadenie schodiska do podkrovia, pribudla nám pred klubom veranda. Práce na nej zabrali najväčší podiel prác. V podkroví pribudlo 8 postelí. Ako každý rok, nechýbala naša účasť na celomestskej brigáde, ale ani pri iných prácach pre mesto, na ktoré sme boli oslovení, alebo len tak z vlastnej iniciatívy. Bol to zber skál pred kosením, kosenie, či hrabanie a výsadba kvetov na Šťavici. Našu pomoc znova potrebovala aj Hradová, keď bolo potrebné niekoľko krát čistiť, prepiľovať a odstraňovať stromy z kalamitou zaváľaného náučného chodníka.

Z akcií možno spomenúť napríklad výstup na Stolicu, ktorý niekoľko členov absolvovalo na podnet relácie Televíkend, kde sme robili sprievod a účinkujúcich. V roku 2020 bolo uskutočnených celkom 40 brigád, odpracovaných celkom 419 hodín. Z toho: 3 x na NCH Hradová a Voniaca odpracovaných 21 hodín, 6 x pri zveľaďovaní mestských pozemkov v meste a okolí, či celomestskej brigáde odpracovaných 114 hodín a 31 x na Šťavici v „KOSklube“ odpracovaných 284 hodín.

Rok 2021 bol opäť rokom pandémie a pokračujúcich opatrení. Aj napriek určitým pretrvávajúcim obmedzeniam a opatreniam počas roka 2021 sa nám podarilo takmer všetky naplánované akcie uskutočniť. Myslím, že boli aj v druhom roku pandémie zaujímavé a vydarené. Rovnako vydarené boli aj brigády, ktorých gro tvorili práce v našom klubovom domčeku „Sklad turistov“ na Šťavici.

Ani v roku 2021 nechýbala naša účasť na brigádach v prospech prírody a mesta. Bol to zber odpadkov na výstupových trasách na Obadovo očko, Hradovú, alebo zveľaďovanie mestského pozemku v areáli Šťavice formou kosení, výsadby kvetov a starostlivosť o ne a samotný areál. Našu pomoc až tri krát potreboval aj chodník na Hradovú, keď bolo potrebné čistiť, prepiľovať a odstraňovať stromy z kalamitou zaváľaného náučného chodníka. Pri prameni Rimavy sa uskutočnila brigáda zameraná na pokosenie vysokej trávy na prístupovom chodníku k prameňu a vyčistení informačných panelov, stola a lavíc v prístrešku.

V roku 2021 bolo uskutočnených celkom 47 brigád, odpracovaných celkom 529 hodín. Z toho 6 x na NCH Hradová a Obadovom očku odpracovaných 90 hodín, 8 x pri zveľaďovaní mestských pozemkov odpracovaných 29 hod.,33 x na Šťavici v „KOSklube“ odpracovaných 410 hodín. Počet členov: 123 a uskutočnených turistických akcií 29. O turistické chodníky a krásy prírody v okolí nášho mesta opäť prejavili záujem tvorcovia televíznej relácie Televíkend. Po reportáži s Hradovej v roku 2016 a z výstupu na Stolicu v minulom roku tak prišla tento rok na rad Voniaca. S televíkendovou kamerou sme si okružnú náučnú trasu prešli vo štvrtok, 1. apríla.

Rok 2022: 122 členov, uskutočnených 29 akcií. Ani v roku 2022 nechýbala naša účasť na brigádach v prospech prírody a mesta. Z 22 dní, v ktorých sa uskutočnilo niekoľko malých brigád, spomeniem aspoň zber odpadkov na výstupových trasách na Hradovú, alebo zveľaďovanie mestského pozemku v areáli Šťavice formou výsadby kvetov, či zber odpadu v okolí areálu v rámci akcie Deň Zeme. Aj pri prameni Rimavy a na časti chodníka „Za vôňami Voniacej…“ sa uskutočnili malé brigády.

Oslavy 40. výročia TO KOS Rimavská dolina na Šťavici v Tisovci
Oslavy 40. výročia klubu na Šťavici v Tisovci

Boli zamerané na vyčistenie a náter prístrešku pri prameni, niekoľkých panelov a lavičiek. Na 22 brigádach bolo odpracovaných celkom 142 hodín. Z toho: 3 x na NCH Hradová, Voniaca a prameň Rimavy odpracovaných 24 hodín, 2 x pri zveľaďovaní mestských pozemkov odpracovaných 35 hod.,18 x na Šťavici v „KOSklube“ odpracovaných 83 hodín.

V roku 2023 sme absolvovali 29 akcií a zaregistrovali 112 členov.
Aj v tomto roku bola možnosť zúčastniť sa niekoľkých brigád v prospech prírody a mesta. Tou prvou bola účasť na mestskej brigáde Za krajší Tisovec. Ďalších 10 malých brigád dostalo prívlastok náterové, nakoľko ich náplňou boli nátery informačných panelov na autobusovom nástupišti, na Šťavici, pri zdravotnom stredisku a dvoch na začiatku Náučného chodníka Hradová. Nátery potrebovali aj nové šindle, ktoré mali byť súčasťou nových striešok pri prameni Rimavy. Tu treba spomenúť, že ako klub sme podali na konci mája 2023 projekt v grantovom programe Partnerstva Muránska planina – Čierny Hron“, na výmenu pôvodných, šindľov na strieškach prístreškov, za nové.

Boli sme s projektom úspešní a tak počas letných a jesenných dní sa postupne pripravovali a realizovali práce na rekonštrukcii striešok pri prameni. Projekt „Prameň Rimavy v novom šate“ bol zastrešený a realizovaný členmi nášho oddielu, finančne podporený aj mestom Tisovec. Celková hodnota realizácie projektu bola 1 700,00 €, z nej Partnerstvo Muránska planina – Čierny Hron ho podporili sumou 1 000,00 €. V roku 2023 bolo uskutočnených celkom 13 brigád s počtom odpracovaných hodín 142. Z toho: 10 x náterové, odpracovaných 47 hodín, 2 x pri prameni Rimavy, odpracovaných 38 hodín a pri zveľaďovaní mestských pozemkov, odpracovaných 26 hodín.

A dostali sme sa do súčasnosti TO KOS Rimavská dolina

Práve prebiehajúci rok 2024, je našim jubilejným a sme poctení, že sme práve pri tomto výročí boli ocenení cenou primátora mesta Tisovec. Ani tento rok nezaháľame a pripravili sme pre členov niekoľko zaujímavých turistických trás, niektoré aj na miesta, kde sa nám v uplynulých 40. rokoch páčilo a na ktoré radi spomíname. Po rokoch sme sa zúčastnili aj stretnutia čitateľov časopisu Krásy Slovenska, aj letného zrazu turistov.

Dokonca sme po 10 rokoch znovu oživili turistickú dovolenku, ktorej cieľom boli Adršpašské skaly a okolie. Zrealizovali sme aj ďalší projekt s podporou Partnerstva Muránska planina – Čierny Hron v hodnote takmer tisíc eur. Ten sme zamerali na výmenu strešnej krytiny hlavného informačného bodu Náučného chodníka Hradová. Vymenili sme dosluhujúce drevené šindle za nové, plastové, ktoré sú bezúdržbové.

Záverom už budem len ďakovať. Ďakujem všetkým členom za aktivitu, ktorú vyvíjajú v prospech nášho oddielu, aj v prospech prírody, či mesta. Za ukáznenosť na turistických akciách.

Ďakujeme všetkým, ktorí akoukoľvek formou prispeli za tých 40 rokov k tomu, že dnes môžeme takto hrdo bilancovať a že sa nemáme za čo hanbiť. Naša činnosť je toho dôkazom.

Veľká vďaka mestu Tisovec, všetkým sponzorom a samozrejme aj prispievateľom svojich 2 percent z daní a Vám všetkým, ktorí podporujete našu činnosť a aktivity. Snažíme sa to na oplátku vracať do prírody a do mesta aspoň formou brigádnických prác a projektov.

Zaspomínali sme si na 40 rokov KOS-áckej turistiky v presvedčení, že bude žiť aj ďalších aspoň 40 rokov.

Autor textu: Dušan Kojnok, predseda KST TO KOS Rimavská dolina so sídlom v Tisovci

Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár