UTEKÁČ – Približne 40 metrov meria nová umelá lezecká stena, ktorú v piatok 6. decembra 2024 oficiálne predstavili ako novú turistickú atrakciu obce Utekáč v Poltárskom okrese. Podľa tvrdenia samosprávy ide v rámci SR o unikát.
„Je to komín s najvyššou umelou lezeckou stenou na celom Slovensku. Mala by byť najvyššia aj vo východnej Európe. Na svete asi nie je umiestnená lezecká stena na tak starej stavbe,“ podotkol pri oficiálnom otvorení atrakcie starosta Utekáča Miroslav Barutiak. Na otvorení bol prítomný aj podpredseda vlády Richard Raši, štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Vnuk, ako aj viacerí primátori a starostovia zo širšieho okolia.
Komín sa samospráve Utekáča podarilo zachrániť pri demolácii zdevastovaných budov bývalých sklární Clara. Chceli ho zrekonštruovať, ale na samotnú rekonštrukciu komína by určite nedostali dotáciu. „Bolo potrebné vymyslieť nejakú pridanú hodnotu. Napadla mi lezecká stena a následne sme ju navrhli Miestnej akčnej skupine (MAS) Malohont ako zmysluplný projekt,“ načrtol Barutiak.
Pripomenul, že zhruba 42-metrový komín bol roky najvyššou stavbou v dedine. „Dal ho postaviť gróf Anton Forgách, ktorý začal budovať skláreň v Utekáči v roku 1787. Komín bol prvou stavbou sklární, ktorá sa tu postavila,“ zdôraznil Barutiak.
Doplnil, že samotná lezecká stena meria asi 40 metrov a vzhľadovo nenarúša komín, keďže ide o úchytky zapustnené medzi jeho tehly. Je na nej použitá francúzska stupnica obtiažnosti, pričom lezci môžu využiť dve lezecké trasy s rozdielnou náročnosťou, červenú a čiernu. Pre deti je na dolnej časti komína vytvorená samostatná malá lezecká stena.
Atrakcia bude pre verejnosť dostupná mimo zimných mesiacov od 8:00 do 16:00 hodiny, prvýkrát ju sprístupnia na jar 2025. Starosta avizoval, že všetky potrebné informácie budú pred oficiálnym spustením atrakcie dostupné na obecnej stránke www.obecutekac.sk a plánujú vytvoriť aj samostatnú aplikáciu.
Je možné, že ide o jedinú lezeckú stenu na historickom komíne na celom svete. „Aspoň sa mi zatiaľ nepodarilo nájsť zmienku o žiadnej inej,“ podotkol Barutiak. Projekt podporila MAS Malohont sumou 100 000 eur, samospráva ho dofinancovala čiastkou 6000 eur.
Sklárne v Utekáči fungovali podľa dostupných historických údajov zhruba 200 rokov. Vo vrcholnom období v nich pracovalo zhruba 800 ľudí. Po roku 1989 však nastal postupný útlm a koncom 90. rokov sklárne zatvorili. O prácu vtedy prišlo posledných 240 zamestnancov. Túto smutnú históriu pripomína pamätná tabuľa, ktorú odhalili pri komíne v deň predstavenia atrakcie.
Definitívne osudným sa sklárni stal rok 2006. Po zmene majiteľa (respektíve majiteľky) boli stroje predané do šrotu. Všetko kovové skončilo v zbere a Utekáču zostali len zdevastované torzá budov. Hoci sa hneď v nasledujúcich rokoch objavili plány na odstránenie ruín a vytvorenie priemyselného parku, prešlo dlhých 13 rokov, kým sa tento zámer podarilo pretaviť do reality.
Park už v súčasnosti existuje, zatiaľ však v ňom pôsobí len jedna menšia firma a obecný sociálny podnik. Samospráva však podľa starostu rokuje s viacerými potenciálnymi investormi, ktorí by sa tam mohli etablovať.
Foto: Sobotnik.sk
Novinkou v priestoroch Mestského úradu Poltár je jedinečný historický artefakt – najstarší mestský kľúč, datovaný…
Tri osobné motorové vozidlá a jeden kamión sa zrazili v stredu (18. 12. 2024) na…
R. SOBOTA - Pri križovatke ulíc Jánošíkova, Tomašovská a Dobšinského v R. Sobote zrazilo osobné…
Prvý investor, ktorý mal prísť do pripravovaného štátneho priemyselného parku v Rimavskej Soboty, bola nemecká…
Šiesti príslušníci HaZZ na dvoch vozidlách zasahovali v pondelok (16. 12. 2024) pri nehode, ktorá…
Hromadná nehoda piatich áut, ktorá sa stala v nedeľu (15. 12.) na rýchlostnej ceste R2…