RIMAVSKÁ SOBOTA – Jedným z návštevnícky najpríťažlivejších vystavených exponátov Gemersko-malohontského múzea (GMM) je egyptská múmia ženy menom Tasheritnetiak z Abusír el-Meleku, z pohrebiska na strednom Níle. V roku 1910 ju do Rimavskej Soboty spolu s ďalšími predmetmi priviezol advokát, statkár a cestovateľ István Süteö-Munkácsi a daroval vtedajšiemu Gemerskému župnému múzeu.
„Ide o jednu z piatich egyptským múmií na Slovensku, pričom ona jediná z nich je ženského pohlavia,“ uviedla PR manažérka múzea Szilvia Tóth.
Do Rimavskej Soboty bola múmia v roku 1910 privezená spolu s rakvou (sarkofágom) z figového dreva s egyptskými ornamentmi. Okrem bohatej farebnej a ornamentálnej výzdoby je zaujímavý i hieroglyfický nápis na spodnej časti rakvy: „Kráľ prináša obeť Usirovi, pánovi mesta Bisuris, prvému z obyvateľov západnej ríše mŕtvych, veľkému bohovi, pánovi mesta Abydu. Kiež nech prinesie invokačnú obeť chleba, piva, býkov, husí, látok, kadidla, mastí a všetkých krásnych a čistých vecí, ktorými sa upokojuje boh, ducha Tasheritnetiak, dcére.…“
Povrchové poškodenie sarkofágu znemožňuje doplniť text, práve na mieste, kde by malo byť uvedené meno rodičov Tasheritnetiak. „Egypťanka sa dožila na tú dobu pomerne vysokého veku 50 až 70 rokov a patrila k nižšej vrstve spoločnosti. Z röntgenových snímok, ktoré boli zhotovené v 70. rokoch, sa zistilo, že trpela osteoporózou a mala značne poškodený chrup,“ priblížila Tóth.
Múmia pochádza z obdobia rokov 1087 – 664 pred naším letopočtom, v období 21. – 25. egyptskej panovníckej dynastie, ktoré bolo nazývané aj ako tzv. tretie prechodné obdobie. Dĺžka múmie je 142,5 cm, šírka v ramenách 32 cm a v bedrách 31 cm.
Tasheritnetiak bola začiatkom decembra 2024 podrobená CT vyšetreniu na Rádiologickom oddelení Všeobecnej nemocnice Rimavská Sobota. „Keďže ide o múmiu, bolo možné urobiť hustejšie rezy, to znamená, že sa počas vyšetrenia použila vyššia dávka žiarenia. Z rezov sa následne špeciálnym softvérom zhotoví 3D rekonštrukcia kostry a lebky,“ ozrejmila PR manažérka múzea.
Tieto výsledky vyšetrenia budú posunuté na ďalší vedecký, antropologický výskum. Zaoberať sa nimi budú výskumní pracovníci na Katedre antropológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Vedenie múzea dúfa, že sa následne podarí spraviť rekonštrukciu kostí a najmä tváre tejto egyptskej múmie. GMM čaká na budúci rok v rámci medzinárodného projektu Interreg kompletná modernizácia stálej expozície. Po ukončení rekonštrukčných prác plánujú múmiu Tasherithnetiakh prezentovať v novej expozícii v doteraz nepoznanej podobe, ktorá by mala obohatiť a zatraktívniť budúcu stálu expozíciu múzea,“ avizovala Tóth.
Foto: GMM
Predmetom mesiaca apríl 2025 v Gemersko-malohontskom múzeu v R. Sobote je kresba stromu od maliara…
Mesto Lučenec v stredu 2. apríla 2025 otvorilo zberný dvor prevádzkovaný vo vlastnej réžii. Situovaný…
VEĽKÉ TERIAKOVCE - Na hlavnej ceste I/72 neďaleko Veľkých Teriakoviec sa dnes popoludní stala dopravná…
V Košickom samosprávnom kraji bol úspešne otvorený nový projekt s názvom „Za kostolmi s virtuálnym…
Súčasná zastupujúca riaditeľka Múzea Betliar Andrea Predajňová by sa vraj mala stať generálnou riaditeľkou Slovenského…
Hoci je Jelšava v Revúckom okrese malé mesto (má necelých 3200 obyvateľov) v rámci bytovej…