![Vodná nádrž Málinec, elektráreň, PVE](https://i0.wp.com/sobotnik.sk/wp-content/uploads/2025/02/Vodna-nadrz-Malinec-elektraren-PVE.jpg?resize=530%2C305&ssl=1)
ĎUBÁKOVO – Štát pokračuje v príprave veľkej vodnej prečerpávacej elektrárne na rieke Ipeľ, zmenil však jej koncept. Namiesto zaplavenia dedinky Ďubákovo chce vybudovať elektráreň, respektíve jej vodnú nádrž na inom mieste – v lokalite Čechánky pri Detvianskej Hute, ktoré patria do katastra obce Látky v Detvianskom okrese.
Na úvod je vhodné zhrnúť si genézu prípravy prečerpávacej elektrárne na Ipli. O tomto projekte sa hovorí od prelomu 70. a 80. rokov 20. storočia. Hore nad dolinou Ipľa pri Málinci mala byť podľa pôvodného zámeru vybudovaná nová vodná nádrž. Vzniknúť mala priamo na mieste, kde leží Ďubákovo s asi 75 obyvateľmi. To je situované v priehlbine, ktorej prehradením by vznikla vodná nádrž prečerpávajúcej vodnej elektrárne (PVE).
Princíp takejto elektrárne je v zásade veľmi jednoduchý a dá sa považovať vlastne za akési úložisko energie a doplnok jadrových elektrární. Ide o to, že cez víkendy a po nociach, keď je spotreba elektriny nižšia, ale jadrové elektrárne musia stále bežať (štiepny proces sa nedá len tak vypnúť), by PVE nadbytočnú energiu využívala na prečerpávanie vody z dolnej nádrže do hornej.
![Vizualizácia prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ s dolnou a hornou nádržou (zdroj vodotika.sk)](https://i0.wp.com/sobotnik.sk/wp-content/uploads/2021/02/Vizualizacia-Precerpavacej-vodnej-nadrze-Ipel-zdroj-vodotika.sk_.jpg?resize=530%2C358&ssl=1)
Cez pracovné dni, keď je spotreba najvyššia, by zase vodu vypúšťali z hornej nádrže cez potrubia s turbínami. Zjednodušene povedané, prečerpávacie vodné elektrárne sú akoby obrovské batérie, ktoré takto využívajú gravitačný potenciál uskladnenej vody.
Rozvoj Ďubákova sa na 15 rokov zastavil
Tento zámer ovplyvnil Ďubákovo naozaj zásadne. V dedine bola medzi rokmi 1982 – 1997 stavebná uzávera a nebolo tak možné oficiálne stavať nové domy. Potom však finančne náročný projekt vodnej prečerpávacej elektrárne postupne upadal do zabudnutia.
V roku 2015 ho však oprášila tretia vláda Roberta Fica a o novej PVE sa začalo opäť hovoriť. Avšak len do roku 2020, keď tento zámer stopol vládny kabinet Igora Matoviča. Zdalo sa, že so zamýšľanou vodnou elektrárňou na Ipli je definitívny koniec a zostane len na papieri.
Vlani však projekt už druhýkrát ožil. Na výjazdovom rokovaní vlády v Rimavskej Sobote v júni 2024 jej ministri informovali, že do konca spomínaného roka má rezort hospodárstva vypracovať finančný a projektový plán realizácie tejto PVE.
Je Ďubákovo už zachránené?
Ten bol naozaj vypracovaný a v začiatkom februára 2025 šiel do pripomienkového konania, kam ho zaradilo Ministerstvo životného prostredia SR. Prekvapujúco ale došlo k zmene konceptu tejto prečerpávacej nádrže. Podľa nového investičného projektu, ktorý je nazvaný ako „PVE Málinec“, totiž priehrada nemá vzniknúť na mieste Ďubákova, ale na druhej strane údolia Ipľa – v už spomínanej miestnej časti Čechánky.
„Cieľom investičného projektu PVE Málinec je vytvorenie sekundárneho hydroenergetického potenciálu existujúcej vodárenskej nádrže Málinec, a to aplikáciou technickej inovácie a modernizácie tejto nádrže prepojením s hornou nádržou pri Detvianskej Hute,“ uvádza sa v materiáloch daných na pripomienkové konanie.
Ako sa dodáva, základným predpokladom investičného projektu je rozšírenie využitia súčasného vodného diela – vodnej nádrže v katastrálnom území Málinec, určeného hlavne pre vodárenské účely, o energetické využitie. Stalo by sa tak práve prepojením s novou hornou nádržou Detvianska Huta v katastrálnom území Látky (v miestnej časti Čechánky), ktorá by čiastočne zasahovala aj do katastrálneho územia Cinobane.
„Pre vyvedenie výkonu nového energetického diela bude vybudované vysokonapäťové elektrické vedenie a rozvodňa v smere na Rimavskú Sobotu alebo na trase Horná Ždaňa, resp. Medzibrod,“ konštatuje sa ďalej v materiáloch.
Elektráreň už o desať rokov
Investícia sa má realizovať v katastrálnych územiach obcí Látky, Cinobaňa a Málinec na celkovej ploche 8 328 680 metrov štvorcových. Realizácia investičného projektu tvorená prípravnými fázami a výstavbou stavebno-technologických celkov je predpokladaná v období od roku 2025 do roku 2035. Nová nádrž by teda mala byť hotová o desať rokov.
Celková hodnota predpokladaných kapitálových nákladov investície je 2,386 miliardy eur bez DPH, pri uvažovaní predpokladanej inflácie k roku 2035. Rezort životného prostredia chce zároveň investíciu označiť za strategickú, čo by štátu uľahčilo jeho prípravu – podľa zákona o strategických investíciách má napríklad predkupné právo na pozemky a prípravné práce môže začať aj bez súhlasu ich majiteľov.
Nová nádrž pre elektráreň bude menšia
Podľa dokumentov v pripomienkovom konaní má byť nová nádrž v lokalite Čechánky menšia ako v prípade pôvodného projektu, ktorý rátal so zatopením Ďubákova. Má zaberať asi len štvrtinovú plochu. Napriek tomu by si možno vyžiadala presídlenie niektorých obyvateľov (to však zatiaľ podľa investičného zámeru nie je isté).
![Dedina Ďubákovo v údolí, ktoré mala zaplaviť voda hornej nádrže](https://i0.wp.com/sobotnik.sk/wp-content/uploads/2021/02/Dubakovo.jpg?resize=530%2C298&ssl=1)
Ďubákovo je teda asi zachránené, ale zámer výstavby novej prečerpávajúcej elektrárne je čoraz reálnejší. Stále však nie je úplne istý, keďže náklady vo výške 2,4 miliardy sú skutočne astronomické a finančné krytie takejto investície nebude jednoduché.
Miestni s tým nesúhlasia
Podľa posledných informácií k téme chystajú obyvatelia dotknutého regiónu voči zámeru vybudovania vodnej nádrže petíciu. Dnes (7. 2.) večer sa má na Látkach konať zhromaždenie, kde sa majú vecou zaoberať.
Ilustračné foto: Vodná nádrž Málinec (Zdroj: Facebook.com/Slovenský vodohospodársky podnik)
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.