RIMAVSKÁ SOBOTA –„A možno to bolo napokon celkom inak,“ zvykol zakončovať svoje rozprávania o histórii známy spisovateľ a historik Pavel Dvořák. Narážal tým na skutočnosť, že pri bádaní v minulosti si nemôžeme byť takmer ničím istí, keďže k mnohým udalostiam a veciam máme len obmedzené pramene a informácie. Často sa môže ukázať, že naše pôvodné predpoklady boli mylné. Naplno to platí a o jednom z najzaujímavejších exponátov Gemersko-malohontského múzea (GMM), ktorým je egyptská múmia Tasheritnetiak.
Ako počas dnešnej (25. 2. 2025) tlačovej konferencie ozrejmila riaditeľka múzea Éva Kerényi, aktuálny výskum ukázal, že prakticky všetko, čo sa o tejto múmii tvrdilo doteraz, je nesprávne. Pripomeňme, že šlo o informácie o veku, ktorého sa dožila (50 až 70 rokov), zdravotnom stave (vraj trpela osteoporózou) a hlavne jej pohlaví – mala to byť žena.
Lenže múmia bola koncom vlaňajšieho roka podrobená CT vyšetreniu, ktorého výsledky sú aktuálne predmetom antropologického výskumu. A už teraz sa ukazuje, že doterajšie informácie o múmii boli zrejme mylné.
„V čase smrti mohla mať okolo 30, maximálne 40 rokov a vôbec nemala osteoporózu. Odborníčka nám tiež vysvetlila, že zatiaľ nie je isté, či šlo skutočne o ženu, alebo o muža,“ vysvetlila Kerényi s tým, že kompletné výsledky výskumu by mali byť známe koncom marca. Jedným z jeho cieľov je vytvoriť aj 3D rekonštrukciu kostry, lebky a najmä tváre tejto dávno zosnulej osoby.
Vedenie múzea na tlačovej konferencii zároveň informovalo o veľkej obnove stálej expozície múzea na prvom poschodí. Tá vznikla už v roku 1979 a odvtedy neprešla väčšou rekonštrukciou. Obnova bude prebiehať do júna 2027 a horné poschodie bude počas nej verejnosti neprístupné.
„Budú sa rekonštruovať miestnosti stálej expozície, ale aj chodba,“ priblížila riaditeľka múzea s tým, že v rámci stavebných prác budú napríklad obnovené pôvodné historické okná, ktoré viedli z miestností na chodbu (tá pôvodne nebola uzavretá sklenenými výplňami ako v súčasnosti).
Nedávno prebehol architektonicko-historický výskum budovy múzea, pri ktorom sa ukázalo, že je o niečo mladšia, než sa pôvodne predpokladalo. „Bola pôvodne datovaná na obdobie okolo roku 1850, ale v týchto výskumoch sa zistilo, že pravdepodobne bola postavená neskôr, niekedy po roku 1867,“ konkretizovala Kerényi.
V budove boli najprv delostrelecké kasárne, v 80. rokoch 19. storočia tam sídlila dievčenská škola. V roku 1910 v nej bolo zriadené múzeum a na tejto účel slúži dodnes.
Návštevníci budú mať možnosť naposledy si pozrieť starú expozícii počas tradičného podujatia Noc múzeí a galérií, keďže práce by sa mali naplno rozbehnúť až v júni.
„Počas noci Múzeí a galérií otvoríme dve výstavy. Jedna je tematicky viazaná na Rimavskú Sobotu a približuje mesto na starých pohľadniciach. Vďaka Fondu na podporu umenia sme kúpili obrovskú zbierku pohľadníc – 686 kusov – od miestneho zberateľa Igora Mikitu. Na tejto výstave budeme nimi prezentovať vývoj mesta od konca 19. storočia do roku 1945,“ avizovala Kerényi.
Gemersko-malohontské múzeum bolo založené v roku 1882 a je piate najstaršie na Slovensku. Celkové náklady na aktuálnu obnovu expozície budú okolo 1,8 milióna eur a múzeum ich získalo z troch zdrojov.
Foto: Sobotnik.sk
Predmetom mesiaca apríl 2025 v Gemersko-malohontskom múzeu v R. Sobote je kresba stromu od maliara…
Mesto Lučenec v stredu 2. apríla 2025 otvorilo zberný dvor prevádzkovaný vo vlastnej réžii. Situovaný…
VEĽKÉ TERIAKOVCE - Na hlavnej ceste I/72 neďaleko Veľkých Teriakoviec sa dnes popoludní stala dopravná…
V Košickom samosprávnom kraji bol úspešne otvorený nový projekt s názvom „Za kostolmi s virtuálnym…
Súčasná zastupujúca riaditeľka Múzea Betliar Andrea Predajňová by sa vraj mala stať generálnou riaditeľkou Slovenského…
Hoci je Jelšava v Revúckom okrese malé mesto (má necelých 3200 obyvateľov) v rámci bytovej…