Taraba sa nevzdáva plánov na elektráreň Málinec. Miestnych ľudí chce presvedčiť kampaňou

Vodná nádrž Málinec, elektráreň, PVE

MÁLINEC/LÁTKY – Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) obhajuje zámer vybudovať novú veľkú prečerpávaciu elektráreň Málinec. Tá by okrem katastra spomínanej obce Poltárskeho okresu mala vzniknúť hlavne v katastri dediny Látky (okres Detva).

Taraba zdôrazňuje hlavne ekonomický prínos pre región. Tvrdí, že miestnych obyvateľov bude o výhodnosti tejto investície presviedčať aj dva roky, ak bude treba. Spúšťa preto informačnú kampaň.

My to budeme vysvetľovať všetkým ľuďom, o čo ich chcú obrať, akú investíciu za niekoľko miliárd tam nemusia mať. Poltár patrí medzi najchudobnejšie okresy. My ľuďom povieme, aké sú benefity a aké z toho môžu mať príjmy, ako to vie pozdvihnúť životnú úroveň,“ avizoval Taraba v relácii Politika 24 televízie JOJ.

Zároveň však dodáva, že nepôjde proti vôli obyvateľov regiónu. Keď niekto povie, že tam nič nechcú, že chcú žiť tak, ako tam žijú, pokiaľ si povedia, že tam nechcú mať žiaden rozvoj, žiadne investície, my to nebudeme pretláčať. Buď tam chcú nejaký rozvoj, alebo nechcú. Ak si povedia, že nechcú, je to absolútne ich právo a tým pádom to mať nebudú,tvrdí minister životného prostredia.

Obvinil opozíciu zo šírenia hystérie. „Nabehli tam hysterici z Bratislavy, ktorí sa doteraz tvárili, že sú zelení politici a bojujú proti najzelenšiemu, čo dnes v Európe môže byť,“ zdôraznil Taraba, podľa ktorého pri prečerpávacej elektrárni nevzniká žiadny odpad.

Zlá komunikácia?

Kritici Tarabovi vyčítajú okrem iného neskorú a nedostatočnú komunikáciu. Tvrdia, že miestni obyvatelia sa o zámere dozvedeli pozde a mnohí najprv z médií. Prekáža im tiež skrátené pripomienkové konanie k návrhu na vyhlásenie projektu za strategickú investíciu. To trvalo iba päť dní.

Minister však tvrdí, že diskusia sa reálne začína až vtedy, keď je návrh v medzirezortnom pripomienkovom konaní a môže trvať mesiace. Zároveň dodáva, že nejde o nijaký nový zámer. „Každý v tom regióne veľmi dobre vie, že prečerpávacia elektráreň v okrese Poltár sa plánuje desiatky rokov. To nie je žiadna nová informácia. Áno, pôvodne malo to teleso stáť v Ďubákove, kde malo byť zaplavených okolo 80 domov,“ skonštatoval Taraba.

Vďaka novej lokalite má mať elektráreň Málinec vyšší výkon

Obvinil predchádzajúcu vládu, že sa rozhodla do koncepcie vodnej politiky, ktorá je súčasťou Plánu obnovy, dať aj záväzok, že spomínaná prečerpávacia stanica nikdy nevznikne. Preto muselo podľa neho dôjsť k prepracovaniu návrhu, na základe ktorého horná nádrž elektrárne nevznikne na mieste Ďubákova, ale na na opačnej strane údolia Ipľa.

Výhodou tohto variantu je však podľa neho vyšší dosiahnuteľný výkon elektrárne. „Kým Ďubákovo malo mať výkon 600 megawattov, tu môžeme mať od 600 do viac ako 2000 megawattov,“ porovnal Taraba a dodal, že pre názornosť je možné použiť atómovú elektráreň Mochovce, ktorá má 1000 megawattov. O konkrétnom výkone a ďalších detailoch sa vraj ešte bude rokovať.

Málinec a okolie považuje Taraba za najvýhodnejšiu lokalitu na výstavbu prečerpávacej elektrárne. Štát má podľa neho aj alternatívne lokality, kde by mohla stáť, nevýhodou však podľa neho je, že tam bude potrebné vybudovať aj dolnú nádrž, ktorá už v Málinci je.

Dedina Ďubákovo v údolí, ktoré mala zaplaviť voda hornej nádrže
Dedina Ďubákovo v údolí, ktoré mala zaplaviť voda hornej nádrže

Vyhrané však ešte nemá ani Ďubákovo. Minister totiž spomenul, že štát naďalej rokuje s Európskou komisiou, či sa dá urobiť „späťvzatie“ príslušného dokumentu, ktorým sa predošlá vláda vzdala zámeru výstavby priehrady na mieste Ďubákova. Ak by sa to podarilo, v hre by bol aj variant s nádržou v pôvodnej lokalite, teda v Ďubákove.

Kritika aj z vlastných radov

Postup ministra Tarabu kritizovali i niektorí koaliční poslanci, ako napríklad Roman Malatinec či Rudolf Huliak. Ten ministra priamo obvinil, že klamal na tlačovej besede o stretnutí so starostami dotknutých dedín. „Tvrdil, že odišli zo stretnutia s ním spokojní. Neodišli, sami to tu ľuďom deklarovali,“ konštatoval Huliak po jednom z verejných stretnutí k téme elektrární.

Rovnako kriticky sa vyjadril aj europoslanec za Hlas Branislav Ondruš. „Vidíme veľmi vážne strategické riziká pre ľudí, ktorí v tomto regióne žijú,“ povedal pre televíziu Markíza.

Nesúhlas so zámerom na elektráreň Málinec medzitým vyjadrili obecné zastupiteľstvá Látok, Detvianskej Huty, ako aj mestské zastupiteľstvo Hriňovej.

Pridaj komentár