Spory medzi zastupujúcou riaditeľkou Múzea Betliar Andreou Predajňovou a časťou zamestnancov vstúpili do pomyselného ďalšieho dejstva. Situácia v tejto kultúrnej inštitúcii je stále napätá, niektorí zamestnanci prišli o prácu a padajú trestné oznámenia. Pripomeňme, že spory v múzeu sa začali koncom novembra 2024, keď bola Predajňová vymenovaná za zastupujúcu riaditeľku namiesto Tímey Mátéovej, ktorá sa chystala na materskú dovolenku.
Časť zamestnancov Predajňovú neskôr obvinila z neprofesionálneho prístupu, nekompetentného vedenia inštitúcie, diskriminácie či neprípustného správania voči podriadeným.
Tvrdia okrem iného, že sa ich nevhodne dotýkala – jednu zamestnankyňu podľa ich tvrdenia chytila za nos a zakývala jej hlavou, ďalšiu údajne chytila pod krkom. Predajňová tieto obvinenia odmietla a naopak, tvrdila, že podriadení šikanovali ju. „To je staffing, to vás má psychicky zlomiť. Je to nehodné ich a nehodné mňa, aby som to komentovala,“ reagovala zastupujúca riaditeľka na tlačovej konferencii.
Neskôr dodala, že nič také, z čoho ju obviňujú podriadení, sa nestalo a je to úplné klamstvo. Zdôrazňovala, že je voči nej vedená mediálna kampaň aj za to, že sa snaží v múzeu spraviť poriadok a „odhalila chobotnicu podvodov“. Týkať sa má údajne hlavne občianskeho združenia Andoras, ktoré podľa Predaňovej nezákonne odčerpávalo financie z múzea. Združenie obvinenia odmietlo.
Situáciou sa zaoberal Národný inšpektorát práce, na ktorý sa zamestnanci obrátili. Predajňová v tejto súvislosti nedávno adresovala niektorým médiám list, v ktorom uviedla, že inšpektorát nezistil žiadne pochybenia.
„Výkonom inšpekcie práce neboli zistené porušenia kontrolovaného subjektu v oblasti pracovnoprávnych vzťahov, v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, a v oblasti nelegálneho zamestnávania,“ citovala Predajňová v texte, ktorý na základe agentúrnej správy TASR zverejnil napríklad portál Topky.sk.
Zastupujúca riaditeľka dodala, že zároveň podáva trestné oznámenie pre trestný čin ohovárania, trestný čin krivého obvinenia a trestný čin nebezpečného elektronického obťažovania.
Skupina zamestnancov reagovala vyhlásením, v ktorom píšu, že odpoveď inšpektorátu ich sklamala. Kontrola sa podľa nich zamerala len na formálne aspekty ako bezpečnosť práce, dochádzku či stravné lístky a úplne ignorovala hlavnú podstatu sťažnosti.
„Neboli sme pozvaní na osobné vypočutie a žiadne z opísaných situácií neboli preverené priamo so zamestnancami. Inšpektori komunikovali výlučne s pani Predajňovou, ktorá obvinenia poprela a vykreslila seba ako obeť. Podstata sťažnosti – konkrétne prejavy šikany, neprípustného správania, mobbingu a porušovania ľudských práv – zostala bez riadneho posúdenia,“ tvrdia zamestnanci.
Dodávajú, že po podaní sťažnosti sa situácia výrazne zhoršila. „Namiesto snahy o riešenie problémov nasledovali represívne kroky – piati zamestnanci boli prepustení formou zmeny organizačného poriadku ako ‚nadbytoční‘, voči ostatným signatárom pokračuje systematický nátlak, zastrašovanie a neprijateľná forma komunikácie a vyhrážky. Vyjadrujeme obavy, že dôjde k ďalším personálnym čistkám s cieľom odstrániť tzv. nepohodlných pracovníkov,“ uvádzajú zamestnanci.
Zdôrazňujú, že sú pripravení hovoriť otvorene a podať svedectvo o tom, čo sa v múzeu skutočne deje. „Zatiaľ však boli naše kroky odmenené len verejným výsmechom, očierňovaním a hrozbami. Napriek tomu zostávame rozhodnutí chrániť svoje práva, dôstojnosť a hodnoty kultúrnej inštitúcie, ktorú chceme pomáhať budovať – nie ničiť,“ zakončujú zamestnanci svoj list.
Je celkom možné, že Predajňová napokon svoje zhruba päťmesačné pôsobenie v Múzeu Betliar čoskoro ukončí. Podľa viacerých zdrojov by sa totiž mohla stať generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea a nahradiť Antona Bittnera, ktorý bol vedením tejto inštitúcie poverený posledného pol roka.
Potvrdzuje to aj spomínaná skupina zamestnancov. „Podľa dostupných informácií je pani Predajňová favoritkou na post generálnej riaditeľky SNM,“ konštatujú zamestnanci.
Do výberového konania na post riaditeľa SNM sa podľa našich informácií prihlásili štyria ľudia. Okrem Predajňovej je to námestník generálovho riaditeľa SNM pre úsek komunikácie Jozef Bednár, bývalý zastupujúci riaditeľ Anton Bittner a ešte jeden bližšie nekonkretizovaný historik.
Predajňovú pritom na nedávnej tlačovej konferencii pochválil aj vedúci služobného úradu Ministerstva kultúry SR Lukáš Machala, ktorý je považovaný za šedú eminenciu rezortu. „Chcem sa poďakovať pani poverenej riaditeľke za jej občiansku statočnosť a odvahu, pretože pichla do osieho hniezda. Prácu si robí naozaj poctivo, systematicky a presne tak, ako to vyžadujeme od našich štatutárov, ktorí boli poverení vedením,“ povedal Machala na adresu Predajňovej.
Andrea Predajňová bola sedem rokov redaktorkou Slovenskej televízie, pozdejšie pôsobila ako hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR. Na tomto poste bola osem rokov. Po odchode bola šéfredaktorkou Rádia Lumen a aj v Katolíckych novinách.
Istý čas pracovala tiež pre TA3 a neskôr ako učiteľka dejepisu a náboženstva na Základnej škole Pavla Dobšinského v Rimavskej Sobote.
Naposledy bola kultúrno-propagačnou manažérkou Múzea bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš.
DOPLNENÉ 17. 4. 2025: Podľa informácií viacerých médií, napríklad portálu Postoj.sk, Predajňová vo výberovom konaní na riaditeľa SNM zvíťazila. Oficiálne výsledky však rezort kultúry zatiaľ nezverejnil.
Foto: reprosnímka Facebook.com, Sobotnik.sk
Nočné popíjanie v dedine Hodejov na juhu Rimavskosobotského okresu sa skončilo tragicky. Vyvrcholilo hádkou, na…
Výrobca športovej obuvi Lowa, ktorý má na Slovensku štyri prevádzky, zatvára jeden z týchto závodov.…
Minulý týždeň prebiehali po celom Slovensku Dni otvorených dverí MAS pre odbornú verejnosť, do ktorých…
V pondelok 14. apríla oficiálne odovzdali do užívania centrum zdieľaných služieb, ktoré sídli v podnikateľskom inkubátore na…
Vodička z havarovaného auta napokon svojim zraneniam podľahla v košickej nemocnici. Zostali po nej dve…
Lokalitu investor nazval Slnečné pozemky a nachádza sa asi 300 metrov za parkoviskom pri rimavskosobotskej…