FIĽAKOVO – Jednou z novších turistických zaujímavostí Fiľakova v okrese Lučenec sú podzemné chodby pod fiľakovským hradným vrchom. Vznikli síce už na sklonku II. svetovej vojny, ale oficiálne sprístupnené verejnosti sú len od roku 2018.
„Počas šiestich rokov tieto priestory podľa štatistiky Hradného múzea vo Fiľakove navštívilo 68 500 záujemcov,“ uviedla výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus Zuzana Jóbová.
Problémom však doteraz bolo nespevnené priestranstvo pred dvojicou chodieb, kde sa počas dažďov tvorili mláky a blato. „Pôvodne bol vstupný areál zatrávnený, avšak práve veľký záujem spôsobil, že sa táto zatrávnená plocha zničila. Ostala zablatená a ťažko prístupná,“ vysvetlila riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove Viktória Tittonová.
To je však už minulosť, pretože vďaka dotácii 3000 eur od Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja sa priestranstvo pred chodbami podarilo revitalizovať a budovať tam chodníky z čadičovej dlažby.
„Vstup do podzemnej expozície získal reprezentatívnu podobu, čím pôsobí upravene a udržiavane, čo umocňuje celkový dojem z tohto miesta,“ popísala Tittonová dôvod, pre ktorý sa rozhodli do zveľadenia areálu investovať.
Spomínané chodby s dĺžkou 65 a 25 metrov sú podľa riaditeľky Hradného múzea Fiľakovo na Slovensku unikátne. Vznikli v roku 1944 ako protiletecké kryty, keďže Fiľakovo bolo v tom čase ako železničný uzol a významné priemyselné centrum cieľom leteckého bombardovania.
Expozícia umiestnená v dlhšej podzemnej chodbe dokumentuje miestne udalosti druhej svetovej vojny. Toto obdobie približuje návštevníkom 19 náučných panelov a predmety, ktoré boli vo Fiľakove a v blízkom okolí používané počas vojny.
Sú to míny, časti pušiek, zneškodnená munícia či vojenská výstroj. Okrem štyroch vitrín s predmetmi je v časti chodby zriadené veliteľské stanovište, kde sú vystavené nemecké a ruské uniformy, zbrane a zariadenie bunkra.
Otvoreniu podzemných chodieb predchádzal dôsledný historický výskum k ich pôvodu, čistenie priestorov, úprava terénu, montáž kovových vstupných dverí, zavedenie elektriny a príprava tematickej regionálnej expozície pod názvom Fiľakovo 1938 – 1945.
„V rámci druhej etapy projektu sa v roku 2019 zabezpečila montáž kompletného ventilačného systému na prúdenie vzduchu po celom úseku chodieb, pretože bez ventilácie vlhkosť znehodnocovala exponáty,“ priblížil riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec.
Attila Agócs, primátor mesta Fiľakovo, verí, že expozícia, ktorá sa v chodbe nachádza od roku 2018 a ktorú neustále zveľaďujú, priláka návštevníkov do Hradného múzea i do mesta. „Som veľmi rád, že vedenie múzea systematicky pracuje na zatraktívnení ponuky, že sa snaží pokryť široké spektrum tém z našej histórie. Aj vďaka tomu si každý návštevník v múzeu nájde to, čo ho zaujme,“ zdôraznil Agócs.
Múzeum chystá štvrtú etapu revitalizácie, v rámci ktorej by bola sprístupnená aj druhá chodba, do ktorej sa zatiaľ návštevníci nedostanú. Na podnet samotného primátora, ktorý bol v minulosti riaditeľom múzea, by tam mala vzniknúť vulkanologická expozícia.
Foto: Sobotnik.sk a BBSK
Lokalitu investor nazval Slnečné pozemky a nachádza sa asi 300 metrov za parkoviskom pri rimavskosobotskej…
Vodička z havarovaného auta napokon svojim zraneniam podľahla v košickej nemocnici. Zostali po nej dve…
Milovníci horskej cyklistiky majú ďalší dôvod na radosť. V Rožňave pribudla nová trať, nazvaná Mine…
Ďalšia nehoda sa stala na rýchlostnej ceste R2 pri Tornali. Havaroval tam kamión, ktorý blokuje…
Hlavný južný ťah I/16 je pri Rožňave aktuálne neprejazdný. Dôvodom je nehoda kamióna a osobného…
Predmetom mesiaca apríl 2025 v Gemersko-malohontskom múzeu v R. Sobote je kresba stromu od maliara…