R. SOBOTA: Noc múzeí a galérií prilákala 400 návštevníkov, rozlúčili sa so starou expozíciou

Noc múzeí a galérií, Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota

RIMAVSKÁ SOBOTA – Dovedna 400 ľudí prišlo v sobotu (17. 5. 2025) na podujatie Noc múzeí a galérií do Gemersko-malohontského múzea (GMM)/Gömör-Kishonti Múzeum v Rimavskej Sobote. Šlo už o 21. ročník tejto obľúbenej akcie a v rimavskosobotskom múzeu na návštevníkov opäť čakal zaujímavý program.

Riaditeľka GMM Éva Kerényi v úvode pripomenula, že Noc múzeí a galérií je každoročne najväčším sviatkom múzea. „Je sviatkom, pretože v tento výnimočný deň oslavujeme 143. ročné Gemersko-malohontské múzeum, založené v roku 1882,“ konkretizovala Kerényi.

Noc múzeí a galérií ako rozlúčka so starou expozíciou

Ako dodala, GMM čelí rušnému a dôležitému obdobiu. „Bude definované veľmi dôležitou udalosťou, ktorou je rekonštrukcia stálej expozície múzea,“ povedalariaditeľka. Terajšia expozícia múzea na poschodí jeho budovy bola otvorená v roku 1979 a v súčasnej podobe ju mohli návštevníci naposledy vidieť práve počas tohtoročnej Noci múzeí a galérií.

Vďaka rôznym grantom ju môžeme zrekonštruovať za celkovú sumu 1,8 milióna eur. Je to možné vďaka programu cezhraničnej spolupráce Interreg Maďarsko – Slovensko spolu s tromi ďalšími partnermi a prostredníctvom ďalších investícií do regionálneho rozvoja,“ uviedla Kerényi.

Noc múzeí a galérií Rimavská Sobota

Projekt obnovy expozície múzea sa začal už v roku 2025 a musí byť ukončený do 30. júna 2027. „Čas súri. Máme už len dva roky na dokončenie stále expozície a to všetko pre vás, našich verných návštevníkov. Cieľom je, aby sme v máji 2028, keď sa tu opäť stretneme, mali atraktívnu a interaktívnu expozíciu 21. storočia, ktorá predstaví jedinečné prírodné a kultúrne hodnoty historickej župy Gemera-Malohontu,“ doplnila riaditeľka.

Súčasťou programu bolo aj predstavenie bábkového divadla, ukážky kováčskeho remesla, hudobné vystúpenie, program pre deti a v neposlednom rade i zaujímavé komentované prehliadky stálej expozície múzea.

Dve výstavy

Počas Noci múzeí a galérií GMM otvorilo dve zaujímavé výstavy na prízemí svojej budovy. Prvá má názov Kaganov jazdec a bude sprístupnená na 31. augusta 2025. Jej podstatou je mimoriadny hrob avarského bojovníka, ktorý bol objavený pred výstavbou diaľnice M35 v chotári obce Derecske (župa Hajdu – Bihar) v Maďarsku.

V hrobe bol uložený muž, ktorý zomrel vo veku 30 až 35 rokov. Pochovaný bol s úplnou výzbrojou, ako aj s pozláteným strieborným bojovníckym opaskom. Pochovaný bol do truhly zhotovenej z dubových dosiek,“ priblížil archeológ GMM Alexander Botoš.

Vedľa bojovníka bol pochovaný aj jeho kôň s výstrojom, so železným zubadlom v ústach, sedlom ozdobeným parožím, s párom železných strmeňov, uzdou, s poprsným a zádržným remeňom zdobenými pozlátenými striebornými lisovanými kovaniami.

Kaganov jazdec

Odkrytý hrob má mimoriadny význam vďaka nálezu lamelového panciera nájdeného pod kostrou jazdca. Je to prvý takýto úplný lamelový pancier z avarského obdobia, ktorý odkryli archeológovia v neporušenom stave a bol vyzdvihnutý z pôvodného miesta uloženia (in situ),“ dodal Botoš.

Návštevníci výstavy si môžu pozrieť nielen reálne kostrové ostatky avarského bojovníka a jeho koňa, ale aj jeho mimoriadne realistickú rekonštrukciu s mnohými detailmi a v plnej výzbroji.

Druhá výstava sa volá Pozdrav z Rimavskej Soboty – Üdvözlet Rimaszombatból. Jej zámerom je priblížiť návštevníkom múzea život a charakteristické črty Rimavskej Soboty v minulosti, zachytené na historických pohľadniciach pochádzajúcich z obdobia od 90. rokov 19. storočia až do roku 1945.

Pozdrav z Rimavskej Soboty

Pohľadnice boli získané v roku 2024 vďaka dotácii Fondu na podporu umenia od rimavskosobotského advokáta a zberateľa Igora Mikitu. Historické pohľadnice v počte cca 450 kusov, ktoré tvoria základ výstavy, nám ponúkajú fascinujúci pohľad na vývoj mesta, niekdajšieho župného sídla Gemera-Malohontu v období plnom politických, sociálnych a historických zmien. Častokrát na nich vidíme budovy a zákutia, ktoré už zanikli alebo sa časom prestavali,“ uviedla na margo výstavy riaditeľka GMM, ktorá je spolu s historikom Igorom Kerepesim aj kurátorkou výstavy.

Pridaj komentár