
JABLONOV NAD TURŇOU – Vlaková premávka cez tunel pod Soroškou bola po nedávnej nehode vlakov obnovená ešte pred dnešnou (14. 10.) polnocou. Informovalo o tom na svojej facebookovej stránke Ministerstvo dopravy SR.
„Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) momentálne finišujú s opravami trate, zvyšky poškodených vlakov už sú z miesta odvezené. Doprava medzi Jablonovom nad Turňou a Lipovníkom sa obnoví pravdepodobne už dnes pred polnocou,“ uviedol rezort na Facebooku.
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) len o chvíľu pozdejšie doplnila, že trať už bola sprejazdnená. Zatiaľ tadiaľ vlaky premávajú zníženou rýchlosťou 10 km/h a len po jednej traťovej koľaji.
Z miesta zrážky ŽSR už odstránili všetky vagóny. Pod traťou však zostala jedna z havarovaných lokomotív. Tú sa nepodarilo vytiahnuť hore na trať, preto ju opatrne spustia zo svahu a priamo na mieste budú rozoberať.
Ako v tejto súvislosti informovala v tlačovej správe ZSSK, v úseku Turňa nad Bodvou – Rožňava, ktorým denne prejde 18 rýchlikov GEMERAN dokopy v oboch smeroch, bola zavedená náhradná autobusová doprava.
„Predbežná výška škody na vozidlách ZSSK presahuje dva milióny eur. Presnú sumu určí komisionálna prehliadka po ukončení odstraňovacích prác. Časť poškodených vozidiel bude ešte technicky posúdená z hľadiska možnosti opravy, alebo nutnosti vyradenia,“ uviedla ZSSK.

Zranených po nehode prevážali do nemocníc v Rožňave, Prešove a Košiciach. „Po vlakovom nešťastí v Jablonovom nad Turňou bolo v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice ošetrených spolu 36 zranených. Z nich je hospitalizovaných 13 pacientov so stredne ťažkými zraneniami. Jeden pacient je po operácii vo vážnom stave, hospitalizovaný na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ konkretizovala hovorkyňa košickej nemocnice Ladislava Šustová.
Vážne zranenia utrpel aj jeden z rušňovodičov, kompetentní však nepotvrdili, či ide o spomínaného pacienta košickej nemocnice. „Druhý rušňovodič bol na mieste zadržaný a obmedzený na osobnej slobode. Rožňavský policajný vyšetrovateľ s ním vykonal potrebné procesné úkony, následne bol zo zadržania prepustený,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová.
ZSSK tvrdí, že obaja rušňovodiči dodržali zákonný čas odpočinku v rámci ich fondu pracovného času. „Ide o skúsených rušňovodičov s praxou,“ zdôraznil národný prepravca.
Vyšetrovanie nehody pri tuneli pod Soroškou vedie polícia, samostatne aj ZSSK v spolupráci so ŽSR, paralelne prebieha tiež vyšetrovanie vyšetrovacieho orgánu Ministerstva dopravy SR, ktorý analyzuje okolnosti a navrhuje opatrenia na zvýšenie bezpečnosti. Stále nie je jasné, či šlo o zlyhanie techniky, ľudského faktora, alebo inú príčinu.
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.