LUČENEC – Dovedna 433 stromov a kríkov bolo v priebehu roka 2025 vysadených v meste Lučenec. Informovala o tom hovorkyňa mesta Michaela Baboľová.
„Medzi najčastejšie vysádzané druhy patrili listnaté stromy, ktoré poskytujú širokú škálu ekosystémových prínosov – okrasná hruška a čerešňa, jarabina, javor, dub, lipa či gledíčia. Z kríkov boli zastúpené napríklad ibištek sýrsky a dráč thunbergov, ako aj ďalšie druhy vhodné do mestského prostredia. Výber drevín zohľadňoval odolnosť voči mestským podmienkam, dlhodobú udržateľnosť a prínos pre obyvateľov,“ konkretizovala Baboľová.
Naopak, mesto vlani na základe povolení od Okresného úradu Lučenec vyrúbalo celkovo 122 drevín. „Boli vyrúbané na základe žiadostí obyvateľov a na základe pravidelných kontrol verejných priestranstiev, ktoré vykonávajú zamestnanci mesta. Posudzovaný bol zdravotný stav drevín, vek, lokalita a ďalšie faktory,“ ozrejmila hovorkyňa s tým, že niekoľko drevín sa muselo vypíliť aj v dôsledku výrazného poškodenia poveternostnými vplyvmi.
Medzi ďalšie zaujímavosti, ktoré uviedla, patrí pomer zelených plôch k celkovej rozlohe mesta. Podľa údajov samosprávy tvorí zeleň až 60 percent celkovej rozlohy Lučenca. V meste sa nachádza osem evidovaných parkov a parčíkov na celkovej ploche 27 hektárov, pričom polovica z nich bola založená v 19. storočí. Nachádza sa v nich 148 kusov cudzokrajných drevín, z toho 34 ihličnatých.
Výnimočným stromom v Lučenci je 200-ročné ginko dvojlaločné, ale drevín v podobnom veku je v meste ešte viac. Sú to napríklad štyri exempláre 200-ročných platanov javorolistých pri Szilassyho kaštieli.
Foto: ilustračné, Sobotnik.sk (Mestský park Lučenec – Biela labuť)
Novú techniku a vybavenie získalo mesto Rožňava vďaka dotácii 350 000 eur od Ministerstva životného…
Mesto Brezno má novú infraštruktúru pre cyklistov, ktorá má potenciál stať sa turistickou atrakciou. Je…
Začiatkom júna 2026 bolo v Divíne (okres Lučenec otvorené nové turistické informačné centrum (TIC). Jeho…
Lehota nad Rimavicou opäť vo veľkom štýle oslávila svoj Kultúrno-športový deň. Nechýbal bohatý program a…
Hoci je monumentálny kostol v Štítniku pre rekonštrukciu aktuálne verejnosti neprístupný, turisti aj tak môžu…
Minerálna voda Gemerka, ktorá sa plní v závode v Tornali, je mimoriadne obľúbená na susednom…