LUČENEC – Primátorka Lučenca Alexandra Pivková je obvinená z dvoch trestných činov. Informovala o tom televízia JOJ s tým, že podľa jej zdroja sa obvinenia týkajú dodatkov k zmluve o vývoze odpadu a zmluve o prenájme priestorov. Podľa obvinení primátorka údajne podpísala tieto dodatky bez súhlasu mestského zastupiteľstva a bez súhlasu poslancov.
„V tomto prípade bolo vznesené obvinenie jednej osobe z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v spojení s prečinom porušovania povinností pri správe cudzieho majetku,“ uviedla pre TV JOJ hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Banskej Bystrici Petra Kováčiková.
Podnet na Pivkovú podali členovia občianskeho združenia (OZ) Náš Lučenec ešte na začiatku roka 2024. V roku 2025 dozorujúci prokurátor nariadil začatie trestného stíhania. Dňa 13. februára 2026 vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ v Lučenci vzniesol voči Pivkovej obvinenie.
Tá však akúkoľvek vinu odmieta. „Bolo mi doručené uznesenie o obvinení. Chcem však jednoznačne a s čistým svedomím vyhlásiť, že nie som si vedomá žiadneho pochybenia, necítim sa byť vinná. Vo veci som podala sťažnosť a využijem v tejto veci všetky právne prostriedky,“ napísala Pivková v statuse na Facebooku.
Dodala, že počas celého pôsobenia vo verejnej funkcii konala v súlade s platnou legislatívou, transparentne a v dobrej viere v prospech Lučenca. „Rešpektujem prácu orgánov činných v trestnom konaní a som pripravená poskytnúť im plnú súčinnosť, aby sa všetky okolnosti objektívne preverili,“ zdôraznila primátorka.
V súčasnosti tak obvineniu čelia už traja primátori okresných miest Gemera a Novohradu. Okrem Pivkovej je to primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, ktorého polícia vo februári 2025 obvinila zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.
Obvinenie súvisí s výstavbou toboganového komplexu v rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda v rokoch 2017 až 2020. Šimko obvinenie odmietol a označil ho za politickú hru svojich oponentov.
Obvineniu čelí aj primátor Revúcej Július Buchta. V jeho prípade sa týka prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Prípad sa týka dopravnej nehody z marca 2025, keď v meste narazil autom do plotu rodinného domu.
Dychová skúška prebehla až s časovým odstupom po nehode, primátorovi namerali 1,31 promile alkoholu. Ten opakovane tvrdil, že v čase nehody nebol pod vplyvom alkoholu a požil ho až neskôr.
Foto: Facebook.com/Alexandra Pivková
Mesto Rožňava podporí v roku 2026 dovedna šesť projektov participatívneho rozpočtu celkovou sumou 30 000…
Dnešné Krátke správy na Sobotníku o zamestnancoch firmy Winkelmann, neplatičoch v Hnúšti, počte ulíc a…
Eva Wilson pochádza z Jelšavy, dnes žije a tvorí v Revúckej Lehote. Pôsobí ako učiteľka…
Banícke múzeum v Rožňave v spolupráci so Správou Národného parku (NP) Slovenský kras pripravuje podujatie…
Súčasťou otvorenia motorkárskej sezóny v Novohrade je požehnávanie motoriek, ktoré sa koná na Galambe pri…
Mesto Rožňava pripravuje tradičné podujatie Stavanie mája, ktoré sa uskutoční v predvečer tohto sviatku, vo štvrtok…