Hosťom večera bolo Súkromné hudobné a dramatické konzervatórium v Rimavskej Sobote, ktoré sa na nádvorí múzea predviedlo divadelnú scénku s názvom „Cigáni idú do neba“. Rovnako sa predstavili v expozícii múzea s hudobným recitálom.
V rámci programu bola sprístupnená výstava s názvom Krásavice zahalené v dyme. Historické fajky a fajčiarske potreby zo zbierok Gemersko-malohontského múzea. „Predstaví historické fajky zo zbierok múzea, z obdobia 17. až 20. storočia a rôzne pomôcky a potreby, používané pri fajčení a užívaní tabaku,“ uviedla Oštrom Mareková. Dodala, že výstava potrvá do 31. júla 2017. O výrobe fajok v súčasnosti priamo na podujatí porozprával Marek Kando z Ružomberka, jeden zo štyroch výrobcov na Slovensku.
Pri prehliadke múzea si návštevníci pozreli ďalšie dve výstavy. Prvá z nich, Maliar Lučenca. Život a dielo Františka Gyurkovitsa (1876 – 1968) prezentuje maliarovu umeleckú dráhu a jeho osobnosť v kontexte rodinných vzťahov a historicko-spoločenských pomerov doby. Výstava potrvá do 31. júla 2017.
Druhá výstava je Romano dživipen – Rómsky život, XI. ročník. Ide zároveň aj o súťažnú prehliadku výtvarných prác žiakov základných škôl v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Poltár. „Ich námetom sú rómska kultúra, život Rómov v minulosti a v súčasnosti. Ďalej sú to motívy ľudového bývania, kočovania, odievania, ale aj vzťah Rómov k hudbe, k remeslám, ich predstavy o nadprirodzených a rozprávkových bytostiach. Potrvá do 25. júna 2017,“ doplnila PR referentka.
Návštevníci absolvovali aj tradičnú komentovanú prehliadku stálej vlastivednej expozície a pochutili na guľáši, pečenom mäse a cukrovinkách.. Atmosféru nočnej prehliadky múzea dotvorila prezentácia remeselníkov z Gemera-Malohontu. Spojená bola s ukážkou remeselných prác a výrobkov, ich predajom a možnosťou niektoré remeslo aj osobne vyskúšať. Predstavila sa Eva Sojková z Utekáča s pletením cigánskych tkaničiek, Martin Feľbaba z Kokavy nad Rimavicou s pletením lana. Ďalej to bola Katarína Slaninová z Hrnčiarskych Zalužian s výrobou mydla, Ladislav Hedvigi z Rimavských Zalužian s výrobou drevených kyjatických hračiek. Anna Agócsová z Hajnáčky predviedla ručné a strojové vyšívanie a Henrieta Babik z Rimavskej Soboty s výrobu bižutérie a dekorácií z korálkov. Na nádvorí múzea deti našli živé domáce zvieratá (ovce, kozy, holuby, sliepky a zajace).
Múzeum Betliar bude mať od 25. novembra 2024 novú zastupujúcu riaditeľku. Stane sa ňou Andrea…
Chodec, ktorého v lokalite Hladký Majer zrazil 18-ročný vodič, svojim zraneniam na mieste podľahol. Celý…
Prvý sneh aktuálnej zimnej sezóny spôsobil na cestách Gemera-Malohontu a Novohradu komplikácie. Celý článok Prvý…
Štyria príslušníci HaZZ na jednom kuse techniky zasahujú pri nehode, ktorá sa stala neďaleko mesta…
RIMAVSKÁ SOBOTA – Od štvrtka 21. novembra 2024 môžu obyvatelia Rimavskej Soboty a celého regiónu…
Jeden človek zahynul pri dopravnej nehode, ktorá sa stala na hlavnom južnom ťahu I/16 medzi…